| | |Menu główne

AutoCAD jako narzędzie pracy lutnika

Jort Heijen w swoim warsztacie. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

Jort Heijen w swoim warsztacie. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

Jeszcze jako nastolatek Jort Heijen zaczął wspólnie z ojcem produkować gitary w przydomowym garażu. Z początku po prostu kupowali i sprzedawali stare gitary, wymieniwszy w nich części. Z czasem jednak zaczęli interesować się projektowaniem instrumentów, a Jort poświęcał każdą wolną chwilę na ręczną produkcję gitar.

Pracował w sklepie rowerowym, jednak coraz lepiej zdawał sobie sprawę z tego, że nie jest to zawód, który chciałby wykonywać przez całe życie. Jego pasją było konstruowanie gitar. W wieku 24 lat zrezygnował z pracy, sprzedał samochód i przeprowadził się do Amsterdamu, gdzie zapisał się do szkoły Hout-en Meubileringscollege kształcącej stolarzy i meblarzy.

W ramach zajęć szkolnych Heijen uczył się m.in. obsługi programu AutoCAD, co zbiegło się w czasie z zakupem pierwszej obrabiarki CNC, za pomocą której tworzył elementy konstrukcyjne gitar. AutoCAD oferował przyzwyczajonemu do pracy manualnej młodzieńcowi znacznie więcej możliwości.

– Gdy już zacznę nowy projekt gitary w programie AutoCAD, pracuję nad nim aż do końca — mówi Heijen. – Można to porównać z niezwykle wciągającą układanką, którą chce się skończyć. Najważniejsza jest precyzja. Obrabiarka CNC może być wyposażona w maleńkie frezy, a w oprogramowaniu mogę sprawdzić, czy wszystkie kąty są prawidłowe.

– Programu AutoCAD nie dotyczą ograniczenia, jakie niesie ze sobą praca z kartką i ołówkiem. „Mogę zwizualizować niemal każdy pomysł”.

Po skończeniu szkoły Heijen przepracował rok jako asystent nauczyciela, a obecnie pracuje w szkole jako instruktor techniczny. Zależy mu na odkrywaniu zalet programu AutoCAD przed uczniami.

– Uczniowie przychodzą do mnie z pomysłami na projekty, jednak często mają trudności z zagadnieniami matematycznymi, takimi jak obliczanie kątów, a także z wizualizowaniem odległości, skalowaniem i proporcjami. W takich sytuacjach zawsze odsyłam ich do programu AutoCAD — opowiada Heijen. – Pokazuję im, jak łatwo jest narysować obiekt 2D i wykorzystać go w pracy.

Gitara zaprojektowana w AutoCAD. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

Gitara zaprojektowana w AutoCAD. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

Gitara zaprojektowana w AutoCAD. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

Gitara zaprojektowana w AutoCAD. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

– Jedną z największych zalet programu AutoCAD jest to, że wymusza on na użytkowniku maksymalną precyzję. Dzięki niemu mogę zapisywać swoje pomysły w formacie DWG — kontynuuje Heijen. – W moim przypadku proces tworzenia zaczyna się od pomysłu, który dopracowuję w programie AutoCAD, a resztą zajmuje się obrabiarka CNC. Moje motto brzmi „Van idee naar 3D”, co po polsku oznacza „Od pomysłu do obiektu 3D”.

Heijen jest właścicielem prężnie rozwijającej się firmy Red Layer Guitars i ma na swoim koncie setki, jeśli nie tysiące projektów. Niedawno ukończył swój pierwszy model komercyjny, który trafił do sprzedaży. Obecnie pracuje nad całkowicie nową i lekką gitarą najwyższej jakości.

Do produkcji zamierza wykorzystać drewno ziricote (tzw. meksykański heban) i unikatową podstrunnicę z inkrustowanego drewna przypominającą geometryczne wzory M.C. Eschera. Pierwsza wersja podstrunnicy zdobyła popularność w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku.

W warsztacie o powierzchni 90 m kw., który Heijen dzieli z innym projektantem gitar, znajdują się wszystkie potrzebne narzędzia, a także obrabiarka CNC i kabina lakiernicza. Znajdziemy tu również komputer z programem AutoCAD.

– Bez względu na to, czy jestem w szkole, czy w warsztacie, program Autodesk 360 zapewnia mi dostęp do plików projektowych — wyjaśnia Heijen. – Mam pewność, że nawet za 10 lat będę mógł nadal korzystać z tysięcy projektów i szablonów. Do programu AutoCAD trafia każdy najdrobniejszy nawet szczegół.

Program AutoCAD miał także wpływ na inny aspekt kariery Heijena. Zainspirował on naszego bohatera do wymyślenia nazwy dla swojej firmy.

– Podczas wypełniania formularza rejestracji działalności gospodarczej zorientowałem się, że nie mam nazwy firmy — opowiada Heijen. Rysowałem akurat gitarę w programie AutoCAD, ale nie potrafiłem go jeszcze w pełni obsługiwać. Narysowałem kilka krzywych, ale nie widziałem, jak je przekonwertować, dlatego nadałem im czerwony kolor. Spojrzałem na ekran komputera i zobaczyłem czerwoną warstwę (ang. „red layer”) w programie AutoCAD. Tak powstała nazwa mojej firmy — Red Layer Guitars. Teraz łatwo zrozumieć, że AutoCAD jest niejako częścią mojego życia.

Zaprojektowana w AutoCAD gitara z podstrunnicą inspirowaną wzorami M.C Eschera. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

Zaprojektowana w AutoCAD gitara z podstrunnicą inspirowaną wzorami M.C Eschera. Obraz dzięki Red Layer Guitars.

 

źródło: Autodesk