| | |Menu główne

Rozpuszczalny filament podporowy dla PEEK-u

Pierwszy na świecie rozpuszczalny filament podporowy dla PEEK-u. Rewolucja w branży druku 3D

Polski producent drukarek 3D – 3DGence jako pierwsza firma na świecie ogłosiła wprowadzenie do asortymentu rozpuszczalnego materiału podporowego dla wydruków z PEEK-u. Filament ESM-10 (Engineering Soluble Material) zapewnia stabilność struktury podporowej w komorze podgrzewanej powyżej 80°C.

ESM-10 należy do serii filamentów inżynieryjnych wykorzystywanych do tworzenia złożonych wydruków 3D wymagających skomplikowanych podpór. Gwarantuje odpowiednie podparcie materiałów PEEK oraz ABS, z których może zostać wypłukany w przygotowanym roztworze wodnym. Ten nowatorski filament jest kompatybilny z przemysłową drukarką 3D – 3DGence INDUSTRY F340.

„Wprowadzenie filamentu ESM-10 to krok milowy nie tylko dla 3DGence, ale dla całej branży druku 3D. Rozpuszczalny materiał podporowy dla materiałów technicznych to rozwiązanie stwarzające nowe możliwości przede wszystkim przedsiębiorstwom przemysłowym. Tworzenie wydruków o zaawansowanej geometrii i o dużych gabarytach z pomocą tego zaawansowanego materiału jest teraz naprawdę proste” – mówi Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu 3DGence.

Wypłukiwanie materiału ESM-10

Firma 3DGence po raz pierwszy zaprezentowała także myjkę przepływową – SDS (Support Dissolving System) przeznaczoną do rozpuszczania materiału podporowego z wydruków 3D. Stacja usuwania podpór wyposażona jest w aktywnie podgrzewaną komorę roboczą o pojemności 55,2 litra. Urządzenie posiada również kosz na wydruki 3D o wymiarach 36 cm x 36 cm x 28 cm, który umożliwia zanurzanie w roztworze wodnym modeli o znacznych gabarytach. Izolacja wraz z systemem podgrzewania pozwala na osiągnięcie temperatury odpowiedniej do wydajnego przeprowadzenia procesu usuwania podpór. Do wypełnionego wodą urządzenia SDS należy dodać odpowiedni środek chemiczny. Tak powstały roztwór rozpuszcza materiał ESM-10, nie uszkadzając przy tym w żadnym stopniu materiału modelowego. Napełnianie oraz opróżnianie stacji jest wyjątkowe proste dzięki podłączeniu do instalacji wodnej oraz znajdującej się urządzeniu w pompie. Roztwór czynnika chemicznego wraz z rozpuszczonym materiałem ESM-10 po zakończeniu procesu wypłukiwania może zostać bezpiecznie odprowadzony do kanalizacji.

„SDS to specjalne urządzenie służące do usuwania struktur podporowych z wydruków 3D wykonanych z PEEK-u czy ABS-u. Jego największą zaletą jest to, że eliminuje konieczność ręcznego usuwania supportów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy mieć pewność, że wydrukowany model nie zostanie w żaden sposób uszkodzony. W zautomatyzowanym procesie wypłukiwania możemy otrzymać oczyszczony model wolny od podpór, który jest w pełni funkcjonalny” – tłumaczy Filip Turzyński z 3DGence.

ESM-10 vs. PVA

ESM-10 to zaawansowany materiał podporowy zaprojektowany z myślą o zastosowaniach technicznych. ESM-10 zapewnia skuteczne podparcie dla materiałów modelowych takich jak ABS czy PEEK. Nie zaleca się jednak łączenia go z filamentem PLA, który współpracuje z rozpuszczalnym materiałem BVOH. ESM-10 zachowuje stabilność w środowisku wysokiej temperatury komory roboczej, w której może być drukowany. Ze względu na możliwość pracy ciągłej w wysokich temperaturach wykorzystanie tego materiału nie powoduje problemów z drożnością układu podawania materiału. Dzięki unikalnym cechom materiału ESM-10 możliwe jest jego zastosowanie do technicznych materiałów, w przypadku których popularne PVA czy BVOH nie mogą zostać użyte. Ponadto, ESM-10 nie ulega rekrystalizacji mogącej utrudnić rozpuszczenie materiału lub wywołać awarię głowicy drukarki.

3DGence to polski producent drukarek 3D i ekspert w branży, działający na rynku od 2014 r. W swoim portfolio ma przemysłowe urządzenie – 3DGence INDUSTRY F340, dwugłowicową drukarkę 3D – 3DGence DOUBLE P255 oraz 3DGence ONE. Wszystkie drukarki 3D tworzone są z profesjonalnych komponentów dostarczanych przez przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej.

źródło: 3DGence

Masz pytania odnośnie druku lub drukarek 3D?
Porozmawiaj z naszą specjalistką

Zamknij