| | |Menu główne

Śruba okrętowa wydrukowana w 3D

Druk 3D zmienia, a właściwie można by powiedzieć, zmienił już sposób w jaki wytwarzamy. Technologie addytywne spotykamy już w tak wielu dziedzinach (od medycyny po budownictwo), że właściwie przestają one nas już tak zaskakiwać. Niemniej jednak to co zrobiła firma RAMLAB we współpracy z 4 partnerami (jednym z nich była firma Autodesk) zwróciło naszą uwagę. Może dlatego, że dotyczy to budowy okrętów, obszaru, który z wielu względów jest nam szczególnie bliski.

Celem projektu firmy RAMLAB było zrobienie czegoś czego nie udało się jeszcze nikomu: wydrukowanie w 3D pierwszej na świecie śruby okrętowej, która zyska certyfikacje towarzystwa klasyfikacyjnego.

Prace rozpoczęły się w kwietniu 2017r. i osiągnęły przełomowy moment w sierpniu tegoż roku kiedy wykonany został prototyp śruby. Proces jej wytworzenia dostarczył wiele wartościowych informacji, z których najważniejsze dotyczyły współpracy na linii oprogramowanie – hardware. W tym momencie warto wspomnieć, że podczas tego stadium projektu szczególnie wartościowa dla firmy RAMLAB była współpraca z inżynierami Autodesk oraz wykorzystanie oprogramowania PowerMill. Wnioski, które zostały wyciągnięte pozwoliły ściśle zapanować nad wszystkim parametrami procesu co było bardzo istotne w kontekście kolejnego etapu… nakładanie 298 warstw stopu aluminium, niklu i brązu jest procesem bardzo wymagającym.

Copyright: RAMLAB

Wydrukowanie drugiej śruby pozwoliło rozpocząć jej testy. Śruba została zamontowana na holowniku Damen Stan Tug 1606 i poddana szeregu prób, w tym tak bardzo rygorystycznym jak awaryjne hamowanie. Podczas takiego zadania na śrubę działają największe obciążenia, przechodzi ona momentalnie z trybu „cała naprzód” do „cała wstecz”. Cała procedura testów odbyła się pod okiem pracowników towarzystwa klasyfikacyjnego, którzy ocenili, że śruba spełnia takie same wymagania jak śruba wyprodukowana w sposób tradycyjny.

Copyright: RAMLAB

Zwieńczeniem całego 7-miesięcznego projektu było oficjalne zaprezentowanie śruby napędowej 30 listopada 2017r. oraz otrzymanie certyfikacji. Z naszej perspektywy jest to kolejny dowód na to, że w przypadku druku 3D jedyne co nas ogranicza to naprawdę jest nasza wyobraźnia. Warto już teraz w firmie zastanowić się czy nie mamy obszarów wytwarzania, które mogłyby skorzystać z wykorzystania technologii addytywnych.

Zachęcamy do obejrzenia poniższych materiałów video:

Masz pytania na temat druku 3D i oprogramowania Autodesk?

Skontaktuj się z nami: procad@procad.pl / 58 739 68 00

Żródło: Autodesk.com / RAMLAB.COM

Zamknij