Drukarki 3D

Szybkie prototypowanie daje możliwość przetestowania funkcji użytkowych oraz wizualnych produktu jeszcze przed rozpoczęciem produkcji co pozwala uniknąć błędów już na etapie projektowania. Drukarki 3d znalazły szerokie zastosowanie w edukacji, biznesie i przemyśle, wspierając projektantów oraz inżynierów na wielu etapach produkcji.

Sprawdź ofertę urządzeń światowych producentów Stratasys, MakerBot, Formlabs drukujących w najważniejszych technologiach przyrostowych.

FDM (Fused Deposition Modeling)

FDM – Fused Deposition Modeling — technologia druku 3D opracowana przez Stratasys to najszybszy sposób na przekształcenie cyfrowego modelu CAD w fizyczny obiekt.

Drukarki 3D są w stanie wytwarzać modele koncepcyjne, użyteczne prototypy, narzędzia, obudowy urządzeń, a także części maszyn. Żadna inna metoda produkcji nie daje takiej swobody wytwarzania jak technologie przyrostowe.

Obiekty wykonane metodą FDM cechuje bardzo wysoka wytrzymałość oraz odporność na działanie wysokich temperatur i różnego rodzaju substancji chemicznych.

PolyJet – drukarki 3d do zaawansowanego wytwarzania.

Technologia PolyJet, udoskonalona przez Stratasys, polega na utwardzaniu ciekłych żywic fotopolimerowych światłem UV. Drukarki 3D przetwarzające pojedyncze materiały w jednym procesie zapewniają wysoką precyzję (wysokość warstwy sięga 16 mikrometrów). Wydruki cechują się gładkością powierzchni, jakiej nie zagwarantuje żadna inna technologia druku. Zastosowanie rozpuszczalnego materiału podporowego daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia skomplikowanych geometrii i kształtów.

SLA (Stereolitography) – wytwarzanie skomplikowanych detali z laserową precyzją

Obiekty w technologii SLA są wytwarzane z płynnych żywic fotopolimerowych. Ciekły materiał jest wylewany do zbiornika – kuwety (Resin Tank). Następnie platforma robocza opuszcza się i zanurza w żywicy. Wiązka lasera naświetla warstwę materiału po obrysie wygenerowanym w dedykowanym oprogramowaniu, powodując polimeryzację czyli utwardzenie i usieciowienie materiału. Po utwardzeniu pierwszej warstwy stół roboczy podnosi się, specjalna wycieraczka miesza żywicę, by usunąć bąble powietrza, a dalej platforma robocza opuszcza się do poziomu materiału i następuje utwardzenie kolejnej warstwy. Cykl powtarza się aż do uzyskania zakładanej geometrii obiektu.

SAF (Selective Absorption Fusion) – Proszkowa drukarka 3D do wydajnej i szybkiej produkcji seryjnej

SAF™ to nowatorska technologia druku 3D opracowana przez Stratasys. Metoda druku 3D bazuje na technologii powder bed fusion, ale zamiast wiązki lasera wykorzystuje natryskiwane lepiszcze oraz energię termiczną. Głowice piezoelektryczne precyzyjnie natryskują specjalną ciecz HAF, która wiąże cząsteczki materiału. Działanie płynu sprawia, że cząsteczki proszku osiągają temperaturę topnienia i wiążą się w spójną warstwę. Następnie rozprowadzana jest kolejna warstwa proszku i proces powtarza się. Druk 3D odbywa się w ściśle określonych warunkach, a systemy drukarki 3D monitorują proces, by zapewnić stałą temperaturę w całej komorze roboczej.

Potrzebujesz usługi druku 3D?

Skontaktuj się z nami:

Paulina Kątna
GSM: 696462899
paulina.katna@procad.pl

Druk FDM (Fused Deposition Modeling)

Technologia szybkiego prototypowania. Dopracowana do produkcji seryjnej.

Najbardziej rozpowszechniona na świecie technologia druku 3D opracowana przez firmę Stratasys na początku lat 90. Ta metoda druku 3D powstała z myślą o szybkim prototypowaniu z łatwych do obróbki materiałów. Z czasem rozwój tej technologii, mechaniki samych urządzeń oraz materiałów do druku sprawił, że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych technologii przyrostowych. Druk FDM łączy szybkość powstawania elementu z ekonomicznością druku. Drukarki 3D FDM klasy desktopowej doskonale sprawdzają się w szybkim prototypowaniu i w testowaniu funkcjonalnym. Z kolei zaawansowane systemy druku 3D mogą produkować serie prototypów lub gotowe elementy, które są finalnie montowane w samochodach, samolotach czy w maszynach. Wydruki 3D w przemysłowej wersji FDM nie ustępują obiektom wykonanym metodą wtrysku.

Technologia PolyJet

Najbardziej precyzyjna i szeroka technologia druku 3D na świecie.

Technologia Polyjet wykorzystuje ciekłe żywice fotopolimerowe utwardzane warstwa po warstwie światłem UV. Metoda druku 3D została opracowana przez firmę Objet, jednak po jej przejęciu przez Stratasys – technologia ta została jeszcze precyzyjniej dopracowana. Obecnie jest to najbardziej dokładna i wszechstronna technologia przyrostowego wytwarzania. Wykorzystuje materiały z olbrzymiej palety barw, oferuje żywice o różnorodnych właściwościach i szerokich zastosowaniach. PolyJet gwarantuje bezkonkurencyjną gładkość powierzchni i precyzję w odwzorowaniu kształtów, wymiarów i najdrobniejszych szczegółów. Pozwala na druk z wysokością warstwy sięgającą 14 mikrometrów i obsługuje rozpuszczalny materiał podporowy.

Technologia SLA (stereolitography)

Wytwarzanie skomplikowanych detali z laserową precyzją

Pionierska technologia SLA, od której swój początek wzięły pozostałe metody przyrostowego wytwarzania. Za ojca tej technologii uważa się Charlesa Hulla, a jego wniosek patentowy oficjalnie przyjęto w 1986 roku, choć tak naprawdę prace nad metodami szybkiego prototypowania trwały już od lat 60 XX wieku. Obecnie druk 3D SLA wygląda zupełnie inaczej niż na prapoczątkach druku 3D. Urządzenia takie jak drukarka 3D Formlabs Form 2 wykorzystują tzw. „odwróconą metodę SLA”, w której model budowany jest do góry nogami. Opracowanie tej wersji pozwoliło ograniczyć straty materiału, zmniejszyć wielkość samej drukarki oraz ułatwić jej użytkowanie.

Druk FDM (Fused DeDruk 3D z proszków poliamidowychposition Modeling)

Selektywne spiekanie proszku poliamidowego to jedna z najstarszych technologii przyrostowych. Technologia SLS ma największy potencjał produkcyjny ze względu na wytrzymałość zastosowanego materiału oraz wysoką dokładność wymiarową budowanych części.

Jest to jednak bardzo zaawansowana metoda wytwórcza. Proces technologiczny wymaga odpowiednich warunków lokalowych oraz środków ochrony osobistej. Model budowany jest w bardzo wysokich temperaturach, a oczyszczenie go z niespieczonego proszku wymaga specjalistycznego sprzętu. Dlatego też istotne jest powierzenie usługi druku specjalistom z doświadczeniem i kompetencjami.

SAF od Stratasys

Selective Absorption Fusion to jedna z technologii proszkowego druku 3D zdefiniowanych przez ASTM.

Technologia SAF wykorzystuje lepiszcze pochłaniające podczerwień.

Fluid ten jest selektywnie umieszczany tam, gdzie jest potrzebny do wytworzenia kształtu części w danej warstwie. Kiedy fluid jest wystawiany na działanie silnego światła podczerwonego, podgrzewa się do temperatury wyższej niż temperatura otaczającego go materiału – to pozwala „selektywnie” łączyć cząsteczki proszku, bez spiekania materiału przylegającego, który pełni rolę materiału podporowego. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości głowic, ścisłej kontroli temperatury oraz innowacyjnego systemu zarządzania proszkiem, technologia SAF oferuje nową alternatywę dla innych technologii proszkowego druku 3D.


Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.