Sprzęt

21 września 2023

Ergonomiczne monitory HP z serii Z

PROCAD SA

Zaraz po komputerze, fundamentem efektywnej pracy jest monitor. Sprawdź, jak go wybrać, aby wspomógł Cię w pracy i nie przyczyniał się do problemów związanych z „cyfrowym trybem życia”.

Ergonomia pracy, czyli zdrowie przede wszystkim

Spędzasz godziny przy biurku. Przez większość czasu wpatrujesz się w ekran. Z pewnością pamiętasz o przerwach, prawidłowej organizacji miejsca pracy i odpowiednich odległościach. Jednak, czy wiesz, jak duże znaczenie dla komfortu Twojej pracy ma monitor? Warto wyposażyć się w niego, nawet gdy pracujesz na laptopie.

Przede wszystkim odpowiednio dobrany i ustawiony monitor sprawia, że wzrok i głowa skierowane są wyżej niż przy stojącym na biurku laptopie. Dzięki temu odcinek szyjny kręgosłupa jest wyprostowany, co pomaga także utrzymać całą sylwetkę prosto.

Drugi istotny aspekt to przestrzeń robocza. Korzystając z laptopa i monitora, możesz na przykład wygodnie pracować na dwóch plikach jednocześnie albo włączyć materiały źródłowe na laptopie, a opracowywać je w programie wyświetlonym na monitorze.

Zadbaj o kręgosłup, czyli regulacja monitora

Zwróć uwagę na oferowane możliwości regulacji ekranu. Odpowiednie ustawienie monitora wpływa na komfort i ergonomię pracy. Jeśli nie ustawisz go zgodnie z zaleceniami, możesz nabawić się problemów z kręgosłupem.

Dzięki regulacji kąta nachylenia monitora (Tilt), wysokości (Height) czy też kąta obrotu (Swivel) będziesz mógł przybrać odpowiednią pozycję ciała. Wygodną i dostosowaną do zasad BHP, a nie uwarunkowaną widocznością obrazu wyświetlanego na monitorze. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja PIVOT, która umożliwia obrócenie ekranu o 90°.

Parametry – na co zwrócić uwagę?

Flicker Free (redukcja migotania)

Monitory wyposażone w podświetlenie LED migotają – diody włączają i wyłączają się w bardzo szybkim tempie. Nawet jeśli jest to niezauważalne, to negatywnie wpływa na narząd wzroku i prowadzi do bólów głowy. Technologia Flicker Free niweluje migotanie ekranu. Wykorzystuje do tego natężenie prądu zasilającego diody i w ten sposób redukuje ich jasność.

Filtr światła niebieskiego

Ukojeniem dla Twoich oczu, zwłaszcza jeśli pracujesz wieczorami, będzie filtr światła niebieskiego. Światło niebieskie występuje naturalnie, ale w ciągu dnia zmniejsza się jego natężenie, wpływając na cykl dobowy organizmu. Gdy pracujesz po zmroku, przyczynia się ono do zaburzeń rytmu dobowego, a w efekcie do bezsenności. Światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny odpowiedzialnej za regulację snu. Odpowiednie filtry zmniejszają ryzyko negatywnych skutków wywołanych nadmierną ekspozycją narządu wzorku na emisję światła niebieskiego.

Format, rozdzielczość i przekątna

Monitor o dużej powierzchni roboczej i wysokiej rozdzielczości to podstawa przyjemnej pracy lub udanej rozrywki. Dopasowanie przekątnej oraz rozdzielczości z reguły jest pierwszym pomysłem, ponieważ komfort pracy czy spędzania przy komputerze wolnego czasu w dużej mierze wynika z tych cech monitora. Często jednak pomijane są proporcje ekranu, a w praktyce mogą one mieć duże znaczenie, zależnie od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany monitor.

Obecnie największą popularnością cieszą się monitory 16:9 oraz (ale w nieco mniejszym stopniu) monitory 16:10.

Proporcje 16:9 często określane są mianem „telewizyjnych”. Nie bez przyczyny, ponieważ zostały przeniesione do branży komputerowej właśnie z małego ekranu. Są uniwersalne, dedykowane zastosowaniom biznesowym, codziennemu użytkowaniu czy rozrywce przy filmach lub grach.

W przypadku monitora o proporcji 16:10  i rozdzielczość FullHD przyjmuje wartość 1920×1200 pikseli. Widać zatem, że tego typu rozwiązanie zapewnia większą przestrzeń roboczą w pionie – dodatkowe 120 linii. Format obrazu 16:10 lepiej sprawdza się podczas pracy. Zwłaszcza z edytorami tekstu czy arkuszami kalkulacyjnymi lub podczas edycji grafiki. Otrzymujemy bowiem możliwość rzadszego przewijania ekranu czy wyświetlania dodatkowych pasków narzędzi.

Rozmiar monitora dostosuj do wielkości biurka. Komfortowa oraz bezpieczna dla oczu i kręgosłupa praca zależy bowiem od odpowiedniej organizacji miejsca, czyli także odległości od monitora. Przy większych przekątnych odległość ta automatycznie się wydłuża. Optymalnym wyborem będzie monitor 24-calowy. Sprawdzi się podczas pracy i multimedialnej rozrywki, nawet przy mniejszym biurku. Monitor o przekątnej 27” potrzebuje już nieco więcej miejsca, ale rekompensuje to jeszcze większym komfortem pracy i rozrywki.

POLECAMY MONITORY HP SERII Z

Cechy produktu

•           Niezmienne i olśniewające kolory

             Uzyskaj niezwykłą dokładność kolorów na każdym ekranie,  od razu po wyjęciu z opakowania.

•           Elegancki design

Precyzyjnie zaprojektowany, ultrasmukły i bezramkowy monitor pozwala na bezproblemową współpracę z komputerami. Ciesz się wyjątkowym komfortem dzięki ergonomicznej regulacji 4-kierunkowej.

•           Zawsze aktywna niska emisja niebieskiego światła

Ciesz się wyjątkowo żywymi kolorami, dzięki funkcji HP Eye Ease, a przy tym korzystaj z aktywnej funkcji niskiej emisji niebieskiego światła, która nie wpływa na odwzorowanie kolorów.

Podstawowe funkcje

  • Łatwe połączenie wielu monitorów

Uporządkuj swoje biurko i połącz szereg wyświetlaczy za pomocą jednego przewodu DisplayPort™.

  • Wszystkie porty, jakich potrzebujesz

Podłącz stację roboczą, komputer i dodatkowe monitory.

  • Łatwe mocowanie minikomputera

Zamocuj komputer HPZ2 Mini lub HP Desktop Mini bezpośrednio do monitora i ciesz się porządkiem na biurku.

  • Gwarancja HP Zero BrightDot

Firma HP wymieni cały wyświetlacz, nawet jeśli tylko jedna trzecia piksela jest uszkodzona lub martwa.

  • Zintegrowany dźwięk dostępny opcjonalnie

Z łatwością podłącz też soundbar konferencyjny Z Display Conferencing Speaker Bar, aby uzyskać dźwięk w jakości stereo i dwa mikrofony.

  • Trzyletnia ograniczona gwarancja

Trzyletnia standardowa, ograniczona gwarancja HP.

Potrzebujesz porady od naszych ekspertów? Skontaktuj się z naszymi specjalistami bezpośrednio lub wypełnij formularz:

Barbara Malinowska

Doradca klienta

barbara.malinowska@procad.pl +48 606 839 561

Kacper Adamowicz

Doradca klienta

kacper.adamowicz@procad.pl +48 664 731 005

Gratulacje! Zgłoszenie zostało wysłane

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.