Zoptymalizuj pracę zespołu projektowego dzięki skryptom Dynamo

Autodesk Dynamo to wizualne narzędzie do programowania, które współpracuje z Autodesk Revit i daje dostęp jego API. Manipulując elementami graficznymi zwanymi „węzłami” tworzymy skrypty (swego rodzaju mikro-programy), które sterują danymi w Revicie.

Skrypty Autodesk Dynamo umożliwiają szybsze tworzenie wariantów, opcji projektowych, koncepcji. Pozwalają analizować i generować skomplikowane geometrie – nawet w oparciu o najprostsze dane. Automatyzują rutynowe i powtarzalne czynności. Dają łatwy dostęp do danych zawartych w modelu oraz pozwalają tworzyć połączenia z zewnętrznymi źródłami danych (np. Excel).

Wszystko to w przystępnym i przyjaznym wizualnym środowisku programistycznym.

„90% codziennych czynności projektowych możesz zoptymalizować korzystając ze skryptów Dynamo. Więc czemu tego nie zrobić?” – Oliwer Kulpa / inżynier Dynamo / PROCAD.

Nie musisz być programistą by tworzyć skrypty Dynamo

Skrypty Dynamo umożliwiają spójną pracę na modelu BIM, pozwalając na profesjonalne podejście do modelowania informacji o budynku w takich zagadnieniach, jak:

  • Import geometrii z plików DWG,

  • Eksport i import danych z plików Excel’a,

  • Tworzenie parametrów projektu, współdzielonych dla wielu kategorii,

  • Tworzenie zestawień, arkuszy, widoków np. wg danych z pliku Excel’a,

  • Audytowanie właściwości elementów modelu np. wg warunków technicznych, wymagań Klienta lub branżystów,

  • Renumeracja, zmiana nazw elementów,

  • Globalna podmiana typów lub wystąpień rodzin i ich parametrów,

  • Porządkowanie elementów na Opcjach projektowych, Workset’ach,

  • Modelowanie na podstawie odległości od punktu zainteresowania np. otworowań w elewacji, dominant, zacienienia itd.,
  • Zliczanie szczegółowych elementów geometrii np. zagnieżdżonych elementów,
  • Zbiorowa edycja zestawień np. zmiana filtrowania na podstawie wielu warunków,
  • Utrzymanie higieny pracy w modelu np. usuwanie niepotrzebnych widoków, filtrów, niepoprawnych importów itd.,
  • Czyszczenie modelu dla eksportów wysyłanych na zewnątrz biura
  • i wiele, wiele więcej. Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak możesz usprawnić swoją pracę.

Przykładowe usprawnienia pracy dzięki skryptom Dynamo:

Tworzenie kart mieszkań

Problem: Zaprezentowanie efektu projektowanego budynku mieszkalnego wiąże się ze stworzeniem kart katalogowych mieszkań. Każde mieszkanie jest wyjątkowe i każde wymaga ręcznego wygenerowania wielu elementów, które tworzą kartę mieszkania: odpowiednio przygotowany rzut mieszkania, wymiary, opisy, zestawienia, wartości liczbowe, znaki północy, podziałki liniowe i wiele, wiele więcej. Jest to jeden z bardziej czasochłonnych etapów projektowania.

Praca bez skryptu Dynamo. Kliknij w filmik, żeby powiększyć

Rozwiązanie: Odpowiednio przygotowany skrypt błyskawicznie generuje karty mieszkań, przygotowując wymienione wcześniej elementy i odpowiednio rozmieszczając je na arkuszu. Skrypt jest elastyczny, układ poszczególnych elementów można modyfikować czy aktualizować.

Praca ze skryptem Dynamo. Kliknij w filmik, żeby powiększyć

Modelowanie wykończeń

Problem: Podczas przygotowań do wydania projektu wykonawczego często trzeba wymodelować wykończenia ścian niektórych pomieszczeń (np. kafelki w łazienkach). Niejednokrotnie zmiana typu ściany z odpowiednio zmodyfikowanym układem warstw nie jest możliwa, gdyż wykończenie ściany nie występuje na całej wysokości przegrody. Wówczas projektant musi ręcznie wymodelować te wykończenia.

Taki proces jest żmudny i długotrwały. Wymaga uwzględnienia wielu modyfikacji przy modelowaniu wykończenia ściany: wyznaczenie wysokości wykończenia, zdefiniowanie odpowiedniego miejsca docięcia, odsunięcia od istniejącej ściany, odsunięcia od posadzki czy uwzględnienie przebić drzwi, okien i otworowań…

Praca bez skryptu Dynamo. Kliknij w filmik, żeby powiększyć

Rozwiązanie: Wykorzystanie skryptu przyspiesza ten proces między innymi poprzez automatyczne pobranie obrysu z elementu pomieszczenia. Wystarczy wskazać pomieszczenie, podać parametry wykończenia, zaznaczyć, czy wykończenie ma się łączyć z istniejącą ścianą i gotowe! Skrypt uwzględnia kategorie elementów generujących pomieszczenie, dlatego można projektować wykończenia np. dla słupów.

Praca ze skryptem Dynamo. Kliknij w filmik, żeby powiększyć

Formatowanie nazwy typów przegród

Problem: Utrzymanie porządku w projekcie BIM jest bardzo ważne, ale często bardzo trudne. Aby przyspieszyć pracę nad projektem oraz ustrzec się od błędów w dokumentacji, projektanci prowadzący muszą wymyślić i ustalić wiele zasad opisu elementów. W zależności od standardów obowiązujących w danej pracowni, część zasad ustalonych jest już na początku. Ale nie wszystkie.

Rzeczywistość jest taka, że zasady są tworzone i modyfikowane przez cały cykl projektowy. Ręczne formatowanie nazw jest frustrujące i czasochłonne (łatwo również o prosty błąd).

Praca bez skryptu Dynamo. Kliknij w filmik, żeby powiększyć

Rozwiązanie: Jednym z przykładów automatycznego i elastycznego rozwiązania, które może ułatwić sprawdzenie, które typy są poprawnie przygotowane i były już użyte w projekcie budowlanym, jest skrypt formatujący przegrody z uzupełnionym parametrem „Type Mark”. Przygotowany w przyjaznym interfejsie Dynamo Player skrypt pełni funkcję sprawdzającą.

Praca ze skryptem Dynamo. Kliknij w filmik, żeby powiększyć

Naucz się pisać skrypty Dynamo lub zleć nam ich przygotowanie

 • Szkolimy w zakresie:

  • programowania wizualnego (Dynamo) – poznaj program szkolenia

  • programowania Python

  • projektowania i pisania skryptów Dynamo rozwiązujących konkretne zagadnienia

 • Tworzymy skrypty na zamówienie

  Piszemy skrypty rozwiązujące konkretne problemy branżowe. Nasze skrypty optymalizują pracę następujących programów: Revit (Architecture, Structure, MEP), Robot, AutoCAD, Advance Steel.

Skontaktuj się z nami:

 dynamo@procad.pl / 600 465 022 lub wypełnij formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą


Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.