Kontrola kolizji na każdym etapie projektu – platforma Autodesk Construction Cloud

PROCAD SA

Współpraca i koordynacja w projektach budowlanych to kluczowe zagadnienia, a problem sprawdzania kolizji międzybranżowych dotyczy prawdopodobnie każdego projektu, w którym bierzesz udział. Na rynku istnieje kilka dostępnych narzędzi, które pomagają rozwiązać ten problem. Ale co w sytuacji, kiedy nie jesteś aktywnym projektantem? Nie znasz narzędzi, którymi posługują się projektanci, ani nie używasz na co dzień tego typu oprogramowania. W takim przypadku warto zastanowić się nad udostępnianiem dokumentacji z różnych źródeł na wspólnej platformie danych.

Wyobraź sobie wspólny folder, w którym uczestnicy danego procesu publikują finalne dokumenty do sprawdzenia kolizji. Dokumenty publikowane we wspólnym folderze kolizyjnym będą służyły do nieustannego porównywania, zderzania zawartych w nich informacji i wychwytywania punktów styku oraz punktów kolizyjnych. Co ważne, taka analiza nie wymaga dostępu do specjalnych narzędzi, które często są trudne w obsłudze i wymagają szkoleń czy wdrożeń. To proste narzędzie, które w zwykłej przeglądarce internetowej wyświetla macierz porównującą różne widoki, arkusze oraz aspekty modelu, zderzając ze sobą współistniejące branże.

Dzięki temu narzędziu wykrywanie kolizji podąża w ślad za wersją pliku. Zawsze jesteśmy z aktualną wersją pliku i z aktualną listą kolizji, które są wykrywane pomiędzy wskazanymi obiektami. Wykryte kolizje można bardzo łatwo przeglądać również za pomocą przeglądarki internetowej. Możecie analizować je graficznie, znajdując dokładnie element, który uczestniczy w danej kolizji. Możecie go oznaczyć, zidentyfikować i zrecenzować dokument, w którym taka kolizja jest wykryta, a także dowiedzieć się, kto jest autorem pliku, w którym występuje ta kolizja. Osoba odpowiedzialna za dany arkusz, dokument lub plik otrzyma od was informacje na platformie CDE (Common Data Environment). Możecie również poinformować ją w prosty sposób za pomocą maila o zmianach na platformie.

Jeśli nie jesteś osobą, która aktywnie uczestniczy w procesie projektowym lub nie masz narzędzi dedykowanych do sprawdzania kolizji, ale jesteś uczestnikiem projektu lub pełnisz funkcję nadzoru nad projektem, dzięki aplikacji BIM Collaborate, możesz sprawdzać zawartość plików publikowanych przez branżystów i wykrywać występujące pomiędzy nimi kolizje. To pozwoli uniknąć kłopotliwych sytuacji podczas realizacji inwestycji. Jeśli masz pytania na ten temat, śmiało skontaktuj się z nami, a pokażemy ci, jak to robić poprzez BIM Collaborate.

Potrzebujesz wsparcia w lepszym zarządzaniu danymi projektowymi? Myślisz o wdrożeniu rozwiązania CDE?

Skontaktuj się z nami:

Gratulacje! Zgłoszenie zostało wysłane

Dziękujemy za wypełnienie formularza. Wkórtce nasz pracownik skontaktuje się z Tobą. 

Informacje o Tobie

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.