| | |Menu główne

Zadbaj o swoją drukarkę!

Jak zadbać o drukarkę

Najlepszą metodą na to jest przede wszystkim to, co rzadko zdarza się szczęśliwemu nabywcy nowego urządzenia – zapoznać się z instrukcją obsługi. Owszem, może i brzmi to trywialnie, ale prawda jest taka, że każdy typ drukarki ma swoje wymagania i zapewnienie jej prawidłowych warunków pracy to już połowa sukcesu.

1. Ustawienie w pomieszczeniu

Ogólnie rzecz biorąc drukarki maja pod tym względem podobne wymagania jak inne urządzenia elektroniczne. Nie należy ich stawiać przede wszystkim w miejscach nasłonecznionych, ponieważ oprócz wysokiej temperatury, na którą narażona jest przez to drukarka, przeszkodą w pracy urządzenia może być również światło słoneczne. Przenikając przez często jasną obudowę z tworzywa powoduje zakłócenia w pracy licznych czujników optycznych a w przypadku drukarek laserowych bywa, że wpływa też niekorzystnie na jakość wydruku. Dzieje się tak, ponieważ jedną z podstawowych części każdego urządzenia wykorzystującego „laserową” metodę druku, jest bęben światłoczuły. Jeżeli dostaje się do niego nie tylko promień lasera powoduje to w najlepszym przypadku czarne niejednolite obszary na wydruku, a w najgorszym uszkodzenie bębna, co pociąga za sobą konieczność jego wymiany. W przypadku drukarek atramentowych wysoka temperatura wewnątrz obudowy może mieć niekorzystny wpływ na wkłady z atramentem, a także głowice. Pół biedy jeśli głowica jest częścią kartridża, bo w razie problemów po prostu się go wymienia. Gorzej jest gdy jest częścią drukarki, wtedy w przypadku jej uszkodzenia konieczna jest jej wymiana, co przy dzisiejszych cenach drukarek z reguły okazuje się nieopłacalne.

Przy ustawianiu pracy drukarki należy też zwrócić uwagę na to czy upatrzone miejsce nie jest narażone na przeciągi. Mają one niekorzystny wpływ na dwa sposoby: po pierwsze powodują często zakurzenie drukarki, po drugie może powodować też nagłe zmiany wilgotności powietrza. Większość drukarek laserowych i niektóre atramentowe ma wewnątrz jeden i więcej wentylatorów, które mają za zadanie chłodzić najbardziej nagrzewające się części urządzenia. Razem z powietrzem jednak dostaje się tam również kurz, który oczywiście nie tylko morze pogorszyć jakość druku, ale również może być przyczyną awarii albo przyspieszyć zużycie niektórych jej części. Z tych samych powodów nie należy stawiać drukarki przy otwartym oknie, zwłaszcza jeśli wychodzi ono na ruchliwą ulicę.

2. Podłączenie

Przy podłączaniu drukarki do komputera szczególną uwagę należy zwrócić na zasilanie. Drukarka i komputer powinny być podłączone do tego samego punktu zasilającego niezależnie czy jest to podwójne gniazdko w ścianie czy listwa zasiląca. Często zdarza się, że komputer stoi w jednym końcu pokoju, drukarka w drugim. Jeśli nie ma innej możliwości ustawienia powinno się skorzystać z przedłużacza. Podłączenie do dwóch oddalonych od siebie gniazdek może (chociaż wcale nie musi) spowodować różnicę faz na zasilaniu, a w konsekwencji przepięcie i poważne uszkodzenie obu urządzeń. Oczywiście w miarę możliwości dobrze jest zaopatrzyć się w listwę zasilającą z filtrem przeciwzakłóceniowym i przeciwprzepięciowych oraz bezpiecznikiem.

3. Eksploatacja

Każdy z producentów w instrukcjach obsługi mówi o konieczności stosowania oryginalnych materiałów eksploatacyjnych i do tego z reguły pod groźbą utraty gwarancji. Niestety ceny takich tuszy czy tonerów są dość wysokie, a w sklepach dostępne są rozwiązania zastępcze. Wiele osób z nich korzysta jest z tego faktu bardzo zadowolona, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

-po pierwsze: „nie firmowe” materiały eksploatacyjne wcale nie muszą zapewnić takiej jakości wydruków na jaką drukarkę stać.
-po drugie: samodzielne napełnianie wkładów może być przyczyna wydostania się do drukarki tuszu lub tonera i uszkodzenia drukarki.
-po trzecie:  W przypadku drukarek atramentowych ze stałą głowicą (wewnątrz drukarki a nie w kartridżu) zdecydowanie nie należy stosować tuszy różnych producentów. Nieznaczne różnice w składzie chemicznym tuszy powodują krzepnięcie tuszy w głowicy i jej trwałe uszkodzenie.
-po czwarte: W przypadku drukarek igłowych nie należy ponownie nasączać taśmy barwiącej tuszem. Przyczyna jest prosta. Taśma barwiąca jest wykonana z materiału, który po kilku przebiegach i nasączeniu tuszem może powodować uszkodzenie głowicy drukującej (skrzywienie lub połamanie igieł). Powinni na to przede wszystkim zwracać uwagę właściciele starszych i nie produkowanych drukarek z powodu potencjalnych problemów ze zdobyciem cześci zamiennych lub ich wysoką ceną.
-po piąte: „Stare przysłowie pszczół mówi:” „Skąpy dwa razy traci”, więc „lepiej dmuchać na zimne” i stosować oryginalne materiały eksploatacyjne.

Co do papieru to obecnie produkowane drukarki są pod tym względem bardzo tolerancyjne. Oczywiście jak zaleca producent najlepszą jakość wydruku uzyska się tylko na jego papierach i foliach. W praktyce jednak z powodzeniem można używać innych. Zwłaszcza przy codziennych zwykłych wydrukach tekstu czy nieskomplikowanej grafiki najlepiej sprawdzają się uniwersalne papiery do drukarek laserowych, atramentowych i kserokopiarek. Są oczywiście najtańsze, ale jakość papieru też nie jest bez znaczenia. Im tańszy papier na co dzień, tym krótszy czas eksploatacji między konserwacjami. Papiery o bardziej „chropowatej” powierzchni są przyczyną szybszego zużywania się gumowych części drukarek takich jak rolki podające i prowadzące papier, a także tych droższych jak np. utrwalacze w drukarkach laserówych.

4. Przeglądy i konserwacje

Chcąc zapewnić drukarce jak najdłuższą pracę warto przynajmniej raz do roku (w zależności od eksploatacji) oddać drukarkę do konserwacji. Zdecydowanie należy to zrobić gdy drukarka ma wyświetlacz i sama o tym fakcie poinformuje użytkownika stosownym komunikatem (np. „Wykonaj konserwację użytkową ” , „User maintenance” , „Maintenance adviced”). Nie należy tego ignorować ponieważ jest to sygnał, że drukarka wydrukowała już od 200 do 450 tys. stron (w zależności od modelu) i należy wymienić w niej kilka zużytych elementów. Konsekwencją nie zastosowania się do tego komunikatu będzie np. częste zacinanie się papieru w drukarce, pogorszenie jakości wydruku itp. W myśl zasady „skąpy dwa razy traci” w tym przypadku jest do stracenia sporo czasu, nerwów i kartek wyciąganych z drukarki, które z reguły do niczego się już nie nadają. Oczywistą rzeczą jest, że większość użytkowników nie będzie chciała oddawać do serwisu sprawnej drukarki, zwłaszcza gdy jest ona na co dzień używana. Są jednak takie okresy w roku kiedy z powodzeniem można to zrobić. Mam tu na myśli okres wakacyjny jak również długie weekendy albo po prostu urlopy. Warto to wykorzystać, żeby po powrocie do pracy zasiąść przed czyściutką ,cichutką drukarką i martwić się ewentualnie tylko na tematy służbowe, a nie o to czy drukarka nie odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie.

W tym miejscu chciałbym zakończyć ten tekst z nadzieją, że tych kilka wskazówek okaże się przydatnych w poszukiwaniu „złotego środka”. To zadanie niestety każdy użytkownik drukarki musi wykonać sam stosownie do swoich możliwości.

Zamknij