PROCAD EXPO 2024 - 17 października | Gdańsk

Najbardziej oczekiwane wydarzenie projektowe roku już niebawem - sprawdź!

Czcionki w AutoCADzie.

Problem

Witam
Pytanie które chce zadać dotyczy właściwie samego Autocad’a. – 15 lat pracuje już w tym programie i do tej pory coś takiego mi się nie zdarzyło więc zwracam się do szerszego grona specjalistów.
Utworzyłem projekt zawierający ponad 20 rysunków A0 w jednym pliku.
Na etapie prac zdefiniowalem styl tekstu STANDARD jako główny i ustawiłem Czcionkę VERDANA jako czcionke tego stylu.
Zakończyłem projekt budowlany i wydrukowałem bez problemu.
Projekt stworzyłem w wersji 2007 AutoCAD’a.
Po miesiącu siadłem ponownie do projektu wykonawczego jednak w między czasie zainstalowałem na komputerze REVITA 2008 – wcześniej był REVIT 9.1. Nie instalowałem natomiast Autocada2008 dostarczanego razem z REVITEM 2008 tylko dalej pracowałem na 2007.

Po otwarciu projektu stwierdziłem, że niemal wszystkie – ale nie wszystkie – czcionki w projekcie (bloki, wymiary itp) zostały podmienione na ARIAL UNICODE MS mimo, że wszystkie te teksty są stylem STANDARD, który nadal ma w ustawieniach czcionke VERDANA.

Aby dokonać zmiany tekstu z powrotem na VERDANE muszę za każdym razem wejść do tekstu, zaznaczyć go i ustawić czcionkę.
Nie musze dodawać, że przy tak rozbudowanym projekcie jest to troche kłopotliwe a musze wrócić do pierwotnej czcionki bo po zmiane rozleciały mi się wszystkie bloki i nic nie wygląda tak jak powinno.

Wskazówką może tu być fakt, że każdy z tych obiektów tekstowych ma w panelu właściwości w polu CONTENTS następujący zapis:
{f@Arial Unicode MS|b0|i0|c238|p34; text }
a powinno być
{f@Verdana|b0|i0|c238|p34; text }

Niestety funkcja znajdz nawet po ustawieniu wyszukiwania we właściowiściach bloków i wyłączenia wyszukiwania całowyrazowego nie znajduje zapisu „Arial Unicode MS” a zatem nie potrafi również podmienić tego zapisu.

Rozwiązanie

Zalecam skorzystanie z pliku przypisania czcionek:

Czasami użytkownik chciałby sprawdzić, czy jego rysunek używa tylko określonych czcionek lub chciałby przekonwertować używane czcionki na inne. W obu przypadkach można utworzyć w dowolnym edytorze tekstu tabele odwzorowania czcionek.

Można użyć plików przypisania czcionek do wymuszenia firmowych ustawień czcionek lub przy wydrukach off-line. Na przykład, jeśli rysunki są współdzielone z konsultantami, można użyć tabeli przypisania czcionek, aby określić, jaką czcionkę program ma zastąpić, gdy napotka tekst utworzony inną czcionką. Podobnie, można dokonać edycji rysunku używając czcionek SHX, a następnie, przed ostatecznym wydrukiem, przełączyć na stosowanie bardziej skomplikowanych czcionek, ustawiając plik przypisania czcionek konwertujący każdą czcionkę SHX na jej odpowiednik.

Plik odwzorowania czcionek jest plikiem tekstowym ASCII (FMP) zawierającym w każdej linii jedno odwzorowanie czcionki. Każdy wiersz zawiera nazwę pliku czcionek (bez nazwy katalogu i ścieżki), po którym następuje średnik (;) i nazwa pliku czcionek zastępczych. Nazwa pliku czcionek zastępczych zawiera rozszerzenie, takie jak .ttf.

Na przykład, użytkownik może wprowadzić następujący zapis do tablicy odwzorowania czcionki, aby określić, że plik times.ttf czcionki TrueType będzie wymiennikiem dla pliku czcionki romanc.shx:

romanc.shx;times.ttf

Program jest wyposażony w standardowy plik odwzorowania czcionek. Można dokonać edycji tego pliku, używając dowolnego edytora tekstu ASCII. Można także określić inny plik przypisania czcionek w oknie dialogowym Opcje, używając zmiennej systemowej FONTMAP.

Reguły zastępowania czcionek używanych, kiedy nie można zlokalizować pliku czcionek podczas otwierania rysunku znajdzie Pan także w POMOCY programu.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.