Sprzęt

13 marca 2017

Czym jest system Windows 10 Pro for Workstations i czym się różni?

PROCAD SA

Niedawno Microsoft ogłosił Windows 10 Pro dla stacji roboczych. Jest to wyższa wersja systemu Windows 10 Professional dla zaawansowanym komputerów. Dołączone funkcje były wcześniej dostępne w systemie Windows Server, ale są przenoszone do wersji Windows na komputer.

Specjaliści wymieniają cztery obszary, w których system Windows 10 Pro for Workstations różni się od pozostałych edycji tego oprogramowania.

Po pierwsze, Windows 10 Pro for Workstations może zarządzać komputerami wyposażonymi aż w cztery procesory (głównie Xeon bądź Opteron) oraz 6 TB pamięci systemowej.

Po drugie, oprogramowanie Windows 10 Pro for Workstations wspiera ReFS (Resilient File System). ReFS jest znany głównie użytkownikom systemów serwerowych Microsoftu. Jest on bardziej odporny na występowanie błędów oraz bardzo dobrze radzi sobie z bardzo dużymi pojemnościami. Lepiej współpracuje też z systemami zapisu lustrzanego (RAID1 i inne, bardziej skomplikowane macierze dyskowe). Wykorzystuje tzw. strumienie integralności, by zapewnić większe bezpieczeństwo danych.

Dwie pozostałe cechy wyróżniające ten system na tle innych edycji systemu Windows 10 to wsparcie dla pamięci NVDIMM-N (Non-Volatile Dual In-line Memory Module) jest nieulotnym typem pamięci. Pamięć jest bardzo szybka, aby uzyskać dostęp i zapisywać się w normalnej pamięci RAM, ale przechowywane w niej dane nie zostaną skasowane, nawet gdy komputer zostanie zamknięty – to znaczy część nieulotna.
Umożliwia to wymagającym aplikacjom dostęp do ważnych danych tak szybko, jak to możliwe. Dane nie muszą być przechowywane na wolniejszym dysku i przemieszczane między pamięcią a pamięcią.

No i wreszcie ostatni wyróżnik, to wsparcie dla szybkich adapterów sieciowych wykorzystujących technologię SMB Direct. Funkcja SMB Direct wspiera karty sieciowe zdolne obsłużyć RDMA (Remote Direct Memory Access), co pozwala bardzo zmniejszyć wykorzystanie CPU przy operacjach sieciowych, w tym podczas pracy na plikach zdalnych po SMB. W skrócie: udostępnione poprzez protokół SMB pliki będą działały szybciej, bez większego obciążania CPU.

Można sprawdzić, czy karty sieciowe obsługują RDMA za pomocą PowerShell. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start w systemie Windows 10 i wybierz „PowerShell (Admin)”, aby uruchomić PowerShell jako Administrator. Wpisz „Get-SmbServerNetworkInterface” w odpowiedzi i naciśnij Enter. Sprawdź kolumnę „RDMA Capable”, aby sprawdzić, czy obsługują RDMA.

System przeznaczony jest do stacjach roboczych. Wszystkie funkcje przynoszą korzyści wyłącznie osobom wymagającym wsparcia dla zaawansowanego, wysokiej klasy sprzętu. Komputery klasy High-end będą dostarczane z systemem Windows 10 Pro for Workstation i prawdopodobnie będą dostępne w sprzedaży tylko jako systemy pre instalowane.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertę stacji roboczych na SKLEP PROCAD.

Źródła: howtogeek.com; Chip; Computerworld

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.