Dofinansowanie do 90% na szkolenia ze środków KFS – nowe zasady
Rusza kolejna edycja Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na rok 2026!
W tym roku programem dofinansowania objęte są również osoby samozatrudnione oraz osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne
Najważniejsze założenia programu:
- Program obejmuje zarówno pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jak i samozatrudnionych oraz osoby na umowach cywilno-prawnych.
- Maksymalna kwota dofinansowania na jednego pracownika w danym roku nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia.
- Poziom dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa:
- do 90% w przypadku firm niezatrudniających pracowników lub zatrudniających maksymalnie do 9 osób,
- do 70% w przypadku pozostałych firm.
Dofinansowanie jest możliwe dla całej oferty szkoleniowej PROCAD:
AutoCAD – zobacz pełną listę
Revit – zobacz pełną listę
Inventor – pełną zobacz listę
Wszystkie pozostałe – pełna lista certyfikowanych szkoleń jest dostępna tutaj.
Dlaczego warto działać już teraz?
Pierwsze nabory wniosków planowane są na początku 2026 roku. W kolejnych publikacjach na ten temat będziemy informowali Państwa o planowanych naborach w Państwa Urzędach. Aby usprawnić proces aplikowania, rekomendujemy wcześniejsze określenie potrzeb szkoleniowych oraz skorzystanie z naszego wsparcia przy przygotowaniu oferty szkoleniowej i kosztorysu.
Aby otrzymać dofinansowanie należy spełnić jeden z poniższych priorytetów:
- poprawę zarządzania i komunikacji w firmach, w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwój dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej oraz integracji w miejscu pracy,
- wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach uznanych za deficytowe na danym terenie (powiat / województwo),
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z wdrażaniem nowych procesów, technologii i narzędzi pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji cyfrowych, AI oraz tzw. umiejętności zielonych, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia utraty pracy,
- wsparcie rozwoju kompetencji w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych oraz w przedsiębiorstwach społecznych i spółdzielniach socjalnych, zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
UWAGA!: Dodatkowo każdy powiat i województwo wprowadzi do 4 własnych priorytetów regionalnych, dlatego zaleca się bieżące monitorowanie informacji publikowanych przez właściwe Powiatowe Urzędy Pracy. Np. w woj. pomorskim dodatkowymi priorytetami są:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób pracujących w priorytetowych dla rozwoju województwa obszarach gospodarki obejmujących Inteligentne Specjalizacje Pomorza oraz branże kluczowe dla gospodarki województwa pomorskiego.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powyżej 45 roku życia.
- Wzmocnienie odporności regionu na ryzyka i kryzysy poprzez wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników firm w obszarze: tworzenia systemów zarządzania kryzysowego, przygotowań na skutki zmian klimatycznych, bezpieczeństwa żywnościowego i inwestowania w infrastrukturę i systemy odporne na zakłócenia zewnętrzne.
Dla powiatu Gdynia i powiatu Sopot jest wprowadzony dodatkowy priorytet:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób prowadzących własną działalność gospodarczą i niezatrudniających pracowników na terenie Powiatu Miasta Gdynia i Powiatu Miasta Sopot.
Wystarczy spełnić jeden z powyższych priorytetów, a każdy z nich jest równoważny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj
Składanie wniosków:
Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie przez platformę www.praca.gov.pl po założeniu na niej konta pracodawcy i wysłać je w wyznaczonym terminie naboru. Terminy składnia wniosków należy sprawdzać w PUP właściwym ze względu na rejestrację miejsca prowadzenia działalności pracodawcy.
Będą one publikowane na stronach Urzędów na ok tydzień przed planowanym naborem. Kluczowe jest przygotowanie wniosku z opisem potrzeb szkoleniowych, kosztorysem, a następnie podpisanie go Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym e-podpisem.
Chcesz wiedzieć jak skutecznie uzyskać dofinansowanie z BUR lub KFS?
Serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar, “DOFINANSOWANIE bez tajemnic” – dowiesz się dzięki niemu, jak skorzystać z Systemu Bonowego i uzyskać dofinansowanie do szkoleń AutoCAD, Revit, Inventor, Fusion, MS Project i wielu innych. Podpowiemy jak złożyć wniosek, opanować konieczne formalności oraz spełnić warunki, które są konieczne do otrzymania dofinansowania BUR lub KFS
📅 Gdzie i kiedy?: Czwartek 29.01 | start godz.: 11.00
Masz pytania, skontaktuj się z nami:
Pomorskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko-pomorskie, Warmińsko-mazurskie:
Emilia Karolak, tel. +48 600 46 50 33, e-mail: emilia.karolak@procad.pl
Wielkopolskie, Dolnośląskie, Lubuskie:
Piotr Łukaszewski, tel. +48 606 935 951, e-mail: piotr.lukaszewski@procad.pl
Mazowieckie, Podlaskie, Lubelskie, Łódzkie, Świętokrzyskie:
Agata Łukasik, tel. +48 604 542 791, e-mail: agata.lukasik@procad.pl
Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie, Opolskie:
Bożena Liszka, tel. +48 606 839 522, e-mail: bozena.liszka@procad.pl
Potrzebujesz więcej informacji?
Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się w sprawie wnioskowania o środki KFS.
Gratulacje! Zgłoszenie zostało wysłane