Autodesk Dynamo to wizualne narzędzie do programowania, które współpracuje z Autodesk Revit i daje dostęp jego API. Manipulując elementami graficznymi zwanymi „węzłami” tworzymy skrypty (swego rodzaju mikro-programy), które sterują danymi w Revicie.
Skrypty Autodesk Dynamo umożliwiają szybsze tworzenie wariantów, opcji projektowych, koncepcji. Pozwalają analizować i generować skomplikowane geometrie – nawet w oparciu o najprostsze dane. Automatyzują rutynowe i powtarzalne czynności. Dają łatwy dostęp do danych zawartych w modelu oraz pozwalają tworzyć połączenia z zewnętrznymi źródłami danych (np. Excel).
Wszystko to w przystępnym i przyjaznym wizualnym środowisku programistycznym.
„90% codziennych czynności projektowych możesz zoptymalizować korzystając ze skryptów Dynamo. Więc czemu tego nie zrobić?” – Oliwer Kulpa / inżynier Dynamo / PROCAD.
Skrypty Dynamo umożliwiają spójną pracę na modelu BIM, pozwalając na profesjonalne podejście do modelowania informacji o budynku w takich zagadnieniach, jak:
Piszemy skrypty rozwiązujące konkretne problemy branżowe. Nasze skrypty optymalizują pracę następujących programów: Revit (Architecture, Structure, MEP), Robot, AutoCAD, Advance Steel.
Skontaktuj się z nami: dynamo@procad.pl / 600 465 022 lub wypełnij formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą: Zapytaj o ofertę
Problem: Zaprezentowanie efektu projektowanego budynku mieszkalnego wiąże się ze stworzeniem kart katalogowych mieszkań. Każde mieszkanie jest wyjątkowe i każde wymaga ręcznego wygenerowania wielu elementów, które tworzą kartę mieszkania: odpowiednio przygotowany rzut mieszkania, wymiary, opisy, zestawienia, wartości liczbowe, znaki północy, podziałki liniowe i wiele, wiele więcej. Jest to jeden z bardziej czasochłonnych etapów projektowania.
Rozwiązanie: Odpowiednio przygotowany skrypt błyskawicznie generuje karty mieszkań, przygotowując wymienione wcześniej elementy i odpowiednio rozmieszczając je na arkuszu. Skrypt jest elastyczny, układ poszczególnych elementów można modyfikować czy aktualizować.
Praca bez skryptu Dynamo. Kliknij, żeby zobaczyć w powiększeniu
Praca ze skryptem Dynamo. Kliknij, żeby zobaczyć w powiększeniu
Problem: Podczas przygotowań do wydania projektu wykonawczego często trzeba wymodelować wykończenia ścian niektórych pomieszczeń (np. kafelki w łazienkach). Niejednokrotnie zmiana typu ściany z odpowiednio zmodyfikowanym układem warstw nie jest możliwa, gdyż wykończenie ściany nie występuje na całej wysokości przegrody. Wówczas projektant musi ręcznie wymodelować te wykończenia.
Taki proces jest żmudny i długotrwały. Wymaga uwzględnienia wielu modyfikacji przy modelowaniu wykończenia ściany: wyznaczenie wysokości wykończenia, zdefiniowanie odpowiedniego miejsca docięcia, odsunięcia od istniejącej ściany, odsunięcia od posadzki czy uwzględnienie przebić drzwi, okien i otworowań…
Rozwiązanie: Wykorzystanie skryptu przyspiesza ten proces między innymi poprzez automatyczne pobranie obrysu z elementu pomieszczenia. Wystarczy wskazać pomieszczenie, podać parametry wykończenia, zaznaczyć, czy wykończenie ma się łączyć z istniejącą ścianą i gotowe! Skrypt uwzględnia kategorie elementów generujących pomieszczenie, dlatego można projektować wykończenia np. dla słupów.
Praca bez skryptu Dynamo. Kliknij, żeby zobaczyć w powiększeniu.
Praca ze skryptem Dynamo. Kliknij, żeby zobaczyć w powiększeniu.
Problem: Utrzymanie porządku w projekcie BIM jest bardzo ważne, ale często bardzo trudne. Aby przyspieszyć pracę nad projektem oraz ustrzec się od błędów w dokumentacji, projektanci prowadzący muszą wymyślić i ustalić wiele zasad opisu elementów. W zależności od standardów obowiązujących w danej pracowni, część zasad ustalonych jest już na początku. Ale nie wszystkie.
Rzeczywistość jest taka, że zasady są tworzone i modyfikowane przez cały cykl projektowy. Ręczne formatowanie nazw jest frustrujące i czasochłonne (łatwo również o prosty błąd).
Rozwiązanie: Jednym z przykładów automatycznego i elastycznego rozwiązania, które może ułatwić sprawdzenie, które typy są poprawnie przygotowane i były już użyte w projekcie budowlanym, jest skrypt formatujący przegrody z uzupełnionym parametrem „Type Mark”. Przygotowany w przyjaznym interfejsie Dynamo Player skrypt pełni funkcję sprawdzającą.
Praca bez skryptu Dynamo. Kliknij, żeby zobaczyć w powiększeniu
Praca ze skryptem Dynamo. Kliknij, żeby zobaczyć w powiększeniu
Piszemy skrypty rozwiązujące konkretne problemy branżowe. Nasze skrypty optymalizują pracę następujących programów: Revit (Architecture, Structure, MEP), Robot, AutoCAD, Advance Steel.
Skontaktuj się z nami: dynamo@procad.pl / 600 465 022 lub wypełnij formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą: Zapytaj o ofertę