| | |Menu główne

Wydarzyło się: PROCAD wspiera Bałtyckie Bitwy Robotów

W dniach 17-19 maja 2019 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się druga edycja Bałtyckich Bitew Robotów, które to wydarzenie mieliśmy zaszczyt wspierać. Ta wyjątkowa impreza również w tym roku składała się z 3 części – turnieju robotyki amatorskiej, konferencji oraz robohackathonu.

Klamrą spinającą całe wydarzenie był robohackathon. W piątkowy wieczór śmiałkowie z 5 drużyn stanęli przed wyzwaniem zbudowania w czasie 40h hackathonu robota z dostępnych elektroodpadów i komponentów, zdolnego walczyć w 3 rundach finałowych. Wielki finał odbył się w niedzielę o godzinie 15. Pierwszą rundą był PAC-MAN polegający na jak największej liczbie naciśnięć przez robota przycisku znajdującego się na robocie drużyny przeciwnej. Kolejna, KING ON THE HILL, polegała na wjechaniu na znajdujące się na planszy wzgórze i jak najdłuższe utrzymanie się na nim. Ostatnią rundą była FINAL BATTLE – polegająca na wypchnięciu przeciwników z planszy. W sobotę oraz niedzielę odbywał się turniej robotyki amatorskiej podzielony na etapy i konkurencje.

W 5 kategoriach zgrupowanych było 12 konkurencji. Dynamiczne i lekkie roboty Linefollower podążały za linią, groźnie wyglądające konstrukcje Sumo spychały się z ringów. Zwinne jak myszy roboty Micromouse szukały wyjścia z labiryntu. Najmłodsi zawodnicy mogli spróbować swoich sił w świecie robotyki biorąc udział w konkurencjach LEGO, a zapaleni konstruktorzy mogli zaprezentować swoje niepowtarzalne koncepcje w kategorii freestyle. Zwycięzcy tej ostatniej zostali wyłonieni na podstawie oceny jury oraz głosów publiczności. Wydarzenie przebiegło zgodnie z planem i harmonogramem.

Świat nauki, robotów i kosmosu połączono podczas tegorocznej edycji konferencji. Prelegenci zaprezentowali między innymi rakiety niskopułapowe, prawa robotów czy autonomiczne ciężarówki.

Główną atrakcją dla najmłodszych odwiedzających była wystawa robotów LEGO oraz warsztaty z budowy swojego pierwszego robota.

Bałtyckie Bitwy Robotów tworzą rozpoznawalną markę pod względem organizacji tego typu wydarzeń. Celem animatorów jest podtrzymanie wieloletniej tradycji tworzenia turniejów robotyki amatorskiej, popularyzacja robotyki wśród społeczeństwa oraz zrzeszanie osób o podobnych zainteresowaniach.

W majowy weekend w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym goszczono ponad 150 zawodników oraz ponad 500 widzów, zagrzewających do dalszej rywalizacji.

COPYRIGHT Krzysztof Gojowy
COPYRIGHT Krzysztof Gojowy
COPYRIGHT Krzysztof Gojowy
Zamknij