Brak możliwości stworzenia i edytowania tekstu wielowierszowego

Problem

Podczas próby stworzenia lub edycji tekstu wielowierszowego w wierszu poleceń wyskakuje komunikat „nie można znaleźć programu” lub (w wersji angielskiej) Cannot find shell program.

Rozwiązanie

Problem spowodowany niepoprawną konfiguracją edytora tekstu.

Należy wpisać w pasku poleceń komendę MTEXTED i zatwierdzić. Jest to zmienna systemowa mówiąca jaki edytor jest używany do edycji tekstu wielowierszowego. Domyślnie powinien być ustawiony na „Wewnętrzny” lub w wersji angielskiej „Internal”.

Jeśli po wpisaniu i zatwierdzeniu komendy w nawiasie pojawi się inne wyrażenie niż te powyżej (odpowiednio dla wersji językowej) to należy w przypadku wersji angielskiej wpisać INTERNAL i zatwierdzić a w przypadku wersji polskiej należy wejść do Opcji>Pliki>Nazwa plików edytora tekstu, słownika i czcionek>Edytor tekstu

należy wyedytować linię znajdującą się w sekcji Edyto tekstu poprzez jednokrotne kliknięcie na nią po czym ponowne jednokrotne kliknięcie po paru sekndach i wpisać tam „Wewnętrzny” po czym zatwierdzić.

Po tej operacji mtext powinien działać.

 

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.