Czyszczenie i rozmiary rysunku

Problem

Mały acadowski rysunek narysowany od początku zajmuje ok 100kB.
Niektóre małe rysunki tworzone z innych rysunków po wyczyszczeniu zajmują ok 1MB. Czyścimy je komendą US i czyścimy warstwy- nic to nie daje. Kiedyś pomagało przeklejenie tego rysunku do nowego, czystego. Teraz nawet to nie pomaga. Dzieje się tak tylko po przeklejaniu z rysunku do rysunku, nie dzieje po rysowaniu od początku. Chodzi o to, że praktycznie nigdy nie rysujemy od początku.
Kiedyś kolega wkleił taki rysunek do robota i pokazała się jakaś obca tabelka której nie było ani na modelu ani na papierze.
W załączniku zamieszczam rysunek który ma w sobie dwa prostokąty i też zajmuje 1MB. Dwa prostokąty narysowane od zera to ok 35kB.
Jak zrobi się z takiego rysunku dxf-a to acad nie chce go otwierać.
Jak to wyczyścić?

Rozwiązanie

Szanowny panie Adamie. W związku z przesłanym rysunkiem 1.dwg odpowiadam na kilka zagadnień poruszonych w opisie problemu:

1) ROZMIAR RYSUNKU

Faktycznie stworzony „nowy” rysunek zawierający dwa prostokąty ma rozmiar około 60 kB w wersji 2008. Ten rozmiar może się zmieniać w zależności w jakiej wersji programu był on robiony. AutoCAD  2008 program zapisuje pliki w wersji 2007. Kolejne wcześniejsze wersje AutoCAD’a tworzyły pliki w wersji 2004, a jeszcze wcześniejsze w wersji 2000. Wszystkie te wersje prawdopodobnie przy narysowaniu tych samych elementów mogą mieć różne wielkości plików z powodu różnych metod kompresji. Do tego jeszcze wchodzi takie pojęcie jak szablon. Ja stworzyłem plik na podstawie szablonu ACADISO.dwt. Jest to czysty szablon (bez zdefiniowanych warstw i stylów pomocnych w tworzeniu projektów). Jeśli ktoś narysował dwa prostokąty przy pomocy „swojego” szablonu, rozmiar rysunku może znacznie sie powiększyć.

W przesłanym przez pana pliku „1.dwg” dochodzi jeszcze fakt, że w tym rysunku są jeszcze stworzone: 4 teksty wielowierszowe, 7 tekstów jednowierszowych, 2 polilinie (czyli 2 prostokąty), 1 wewnętrzny blok i liczne style wymiarowe i tekstu. Ja po usunięciu tych zbędnych elementów (zostały tylko 2 prostokąty) i zapisaniu pliku w AutoCADzie 2008 PL, plik liczył sobie niecałe 260kB (wcześniej ponad 800 kB).

2) ZAPIS W FORMACIE *.DXF

Przesłany plik „1.dwg” po przekonwertowaniu na format DXF nie chciał się otworzyć, ponieważ w pliku DWG występuje styl wymiarowy, który nie ma nazwy. Po zamianie na DXF AutoCAD nie może go odtworzyć i przestaje dalej otwierać plik. Ja ten styl usunąłem i po zapisie pliku na DXF otworzyłem go w programie bez problemów. 

3) CZYSZCZENIE RYSUNKU

Ja bez problemu wybrałem i usunąłem obiekty ( i sprawdziłem ile ich jest ) przez kliknięcie CTRL+A, a we WŁAŚCIWOŚCIACH sprawdziłem co to są za wybrane obiekty. Blok wewnętrzny jest powiązany ze stylem tekstowym DIM, więc można go usunąć tylko poprzez wcześniejsze usunięcie w/w stylu tekstowego.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.