Inny rozmiar wstawionej do Autocada mapy rastrowej niż mapy zeskanowanej

Problem

Po wczytaniu mapy rastrowej do Autocada ma ona inny rozmiar niż oryginalna zeskanowana mapa.

Rozwiązanie

Pełna wersja Autocada (nie LT) posiada funkcję dopasuj (ALIGN), która jest tak naprawdę konglomeratem poleceń MOVE, ROTATE i SCALE.

Po zaimportowaniu bitmapy określamy dwa punkty na mapie pomiędzy którymi znamy z możliwie maksymalną dokładnością odległość rzeczywistą. Jeżeli odległość pomiędzy tymi punktami na mapie w Autocad nie odpowiada rzeczywistej odległości to w celu uzyskania właściwej odległości postępujemy zgodnie z poniższą procedurą:

1) kreślimy odcinek łączący te dwa punkty na mapie rastrowej w autocadzie

2) kreślimy odcinek z dowolnego z końców poprzedniego odcinka, równeległy do pierwszego odcinka, o długości zgodnej z rzeczywistą.

3) następnie wpisujemy komendę _align (dopasuj)

a) klikamy pierwszy punkt źródłowy czyli punkt początkowy wspólny dla obu narysowanych wcześniej odcinków

b) ponownie klikamy na ten sam punkt już jako punkt docelowy

c) klikamy na drugi punkt źródłowy czyli punkt końcowy pierwszego odcinka (najlepiej wcześniej określić sobie jego położenie za pomocą dodatkowego odcinka nie równoległego do wcześniejszych dwóch).

d) klikamy na drugi punkt docelowy czyli na koniec odcinka określającego właściwą długość (najlepiej wcześniej określić sobie jego położenie za pomocą dodatkowego odcinka nie równoległego do wcześniejszych dwóch)

e) klikamy raz enter aby zrezygnować z wprowadzania kolejnych punktów po czym klikamy na tak (yes) aby zatwierdzić przeskalowanie mapy.

f) operacja zakończona

 

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.