Problem z kopiowaniem (CTRL+C) i wklejaniem (CTRL+V)

Problem

Problem jest typowy i powszechny. Szukałam po różnych forach ale niestety nic nie pomogło.
Dostałam od architektów rysunek i nie mogę z niego skopiować niczego do swojego. Nie działa kopiowanie ani przez ctrl+c, ctrl+v ani z punktem bazowym. Nie działa skopiowanie elementów rysunku w inne miejsce na rysunku i tak skopiowanego elementu poprzez schowek. (co podobno czasem pomaga) Nie pomogło rozbicie elementów łącznie z wymiarami i dopiero wtedy kopiowanie (gdyby rysunek był utworzony w bardziej rozbudowanej wersji której mój prosty acad nie rozumie), nie pomaga zapisanie rysunku w rozszerzeniu *.dxf (bo podobno tak też gubi zaawansowane ustawienia). Kopiowanie nie działa ani do innego rysunku ani w zakresie tego rysunku.
Doczytałam gdzieś, że podobno trzeba zainstalować, czy podmienić jakiś plik acdb17.dll oraz AcSignCore16.dll ale to jest do wersji 2009 a ja mam 2008. Czy to w tym leży problem? Czy te dll będą odpowiednie tez do posiadanej przeze mnie wersji?

Rozwiązanie

Po otwarciu pliku w programie AutoCAD 2008 LT ukazało się okno z Informacją o zastąpieniach (takie okno pojawia się jak ktoś tworzył rysunek w programach branżowych). AutoCAD LT nie jest wstanie edytować wszystkich obiektów stworzonych w branżowych odmianach AutoCAD’a, a to dlatego, że często do ich tworzenia wykorzystywany jest język programowania (np. AutoLISP).

Zacytuję część informacji z okna o zastąpieniach:

„Otwarty lub wskazany rysunek zawiera niestandardowe obiekty utworzone przez niedostępną aplikację ObjectARX. Oryginalna aplikacja nie jest potrzebna do wyświetlania przybliżonych reprezentacji obiektów, które zostały zapisane w rysunku. Jednak, wielu producentów, w tym firma Autodesk, udostępnia odblokowania obiektów, które także umożliwiają edycję obiektów niestandardowych.

Odwiedź witrynę internetową AutoCAD LT Object Enabler Assistant, aby odszukać odblokowania obiektów firmy Autodesk lub skontaktuj się z wydawcą programu w celu otrzymania odblokowań dla innych aplikacji.”

Trudno powiedzieć, za pomocą jakiego programu, architekci od których pani dostała plik, robili ten rysunek.

Jak chce pani umieścić zawartość tego rysunku w innym pliku, to faktycznie nie można tego zrobić za pomocą: kopiuj/wklej. Nam się udało za pomocą takiej metody:

– Otworzyć nowy rysunek i wstawić jako blok cały rysunek.

– Rozbić wszystko i zapisać. Wtedy z tego rysunku już można kopiować CTRL+C i zapisywać CTRL+V do innych projektów.

 

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.