Próbuję otworzyć plik zapisany w nowej wersji Revita na wersji wcześniejszej…

Problem

Projekt zrobiony w w wersji 2013 chciałabym otworzyć w starszej wersji. Nie wiem jak to zrobić proszę o pomoc. Przy próbie otwarcia wyskakuje komunikat, że nie można otworzyć ponieważ został stworzony w nowszej wersji.
 

Rozwiązanie

Kompatybilność w Revit działa tylko „do przodu” tzn. że pliki (projekty i rodziny) zapisane w starszej wersji Revit mogą zostać otwarte w nowszej. Jeżeli jednak chcemy użyć plików z wersji 2013, nie otworzymy ich przez Revita 2012 i 2011. Jest to uzasadnione sposobem pracy programu Revit i zapisu plików. Jako program bazodanowy, Revit może nie zrozumieć elementów utworzonych przy pomocy funkcji z nowszych wersji. Weźmy np. schody wg komponentów, które są nowością od wersji 2013 wzwyż. Przy próbie otwarcia nowego pliku w starszej wersji, Revit nie zrozumie tych elementów ponieważ nie posiada odpowiednich instrukcji.

Jedynym rozwiązaniem na odczyt zawartości plików z nowych wersji w starszych wydaje się eksport do formatu IFC. Dzięki temu Revit np. 2012 otworzy zawartość pliku 2013 ale nie będzie miał wszystkich parametrów i informacji, które pozwolą na łatwą i sprawną edycję geometrii w nim zawartej. Format IFC służy z założenia do komunikacji pomiędzy platformami ale nie jest zalecany jako źródło do przenoszenia danych między poszczególnymi wersjami Revita.
 

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.