Stopnie swobody połączenia śrubowego

Problem

 Do zespołu IAM wstawiłem szereg połączeń gwintowych i śrub z Content Center.
Śruby połączone są wiązaniem wstawiającym z krawędzią otworu. Dodatkowo związałem kątowo płaszczyznę śruby z płaszczyzną główną układu xyz. Po takim związaniu śruba ma odebrane wszystkie trzy stopnie swobody dla przesunięcia i wszystkie trzy stopnie swobody dla obrotu.
Analogiczne chciałem unieruchomić połączenie gwintowe. Połączenie to, korzystając z generatora, związane jest wiązaniem zestawiającym płaszczyznę blachy z płaszczyzną podkładki występującej w tym połączeniu gwintowym. Drugim wiązaniem jest zestawiające osi połączenia gwintowego (śruby) z osią otworu. Wyświetlenie dostępnych stopni swobody pokazuje, za pomocą wektorów, że połączenie gwintowe ma dostępne trzy stopnie przesunięcia i trzy stopnie obrotu. Dodatkowo korzystając z narzędzia Złóż => Produktywność => Analiza stopnia swobody widzę, że połączenie gwintowe ma dostępne trzy stopnie przesunięcia i trzy stopnie obrotu. Zaznaczenie opcji Swoboda animacji również pokazuje pełną swobodę połączenia gwintowego. Przy próbie ręcznego przeciągnięcia śruby w oknie modelu możliwy jest tylko obrót wokół osi otworu. Żadne przemieszczenie ani obrót wokół pozostałych osi nie jest możliwy. Próbowałem związać kątowo płaszczyznę połączenie gwintowego z płaszczyzną główną układu xyz. Wiązanie to odbiera swobodę obrotu połączenia gwintowego w oknie modelu i nie można go ręcznie przesunąć czy obrócić. Jednak po wyświetleniu dostępnych stopni swobody lub wykorzystaniu narzędzia Analiza stopnia swobody omawiane połączanie gwintowe dalej pokazywane jest jako całkowicie swobodne. Dostępne są trzy stopnie przesunięcia i trzy stopnie obrotu. Po otwarciu do edycji samego połączenia gwintowego nie są dostępne żadne opcje wiązań. W jaki sposób w takim przypadku można unieruchomić omawiane połączenie gwintowe tak aby analiza dostępnych stopni swobody nie wskazywała żadnych możliwości przesunięcia bądź obrotu?
Do opisu załączam rysunek schematyczny przedstawionego problemu.

Rozwiązanie

 Najszybszym rozwiązaniem jest ustawienie takiego połączenia śrubowego(zespołu) jako nieruchomy.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.