| | |Menu główne

Unity Reflect – przeglądanie i modyfikacja modelu Revit w czasie rzeczywistym

Aby przekształcić wizję budynku w projekt, a następnie w rzeczywistość potrzeba zespołu projektantów, branżystów oraz wykonawcy. Ponieważ terminy na dokonanie tego stają się coraz krótsze, a wymagania projektowe oraz technologiczne są coraz to bardziej złożone, konieczne jest, aby projektanci różnych branż szybko przetwarzali kolejne warianty rozwiązań i podejmowali właściwe decyzje projektowe, nierzadko z udziałem inwestora i wykonawcy.

Firma Unity Technologies razem z Autodesk podjęła się zadania pomocy w procesie inwestycyjnym i ogłosiła plan wydania nowego produktu – Unity Reflect. Narzędzie to łączyć będzie się z Revitem ułatwiając przeglądanie, modyfikacje i aktualizowanie projektów BIM i CAD w wirtualnym, immersyjnym i interaktywnym środowisku 3D.

Unity Reflect za pomocą kliknięcia przenosi dane 3D z Revita w czasie rzeczywistym. Dzięki natywnej integracji z Revitem dostępna jest automatyczna synchronizacja zmian w modelu z dowolną platformą sprzętową obsługującą platformę Reflect, w czasie rzeczywistym, począwszy od urządzeń mobilnych i komputerów PC po wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.

Jak to będzie działać

Aby wykorzystać nowe narzędzie od Unity trzeba będzie zainstalować wtyczkę do Revita, która umożliwi łatwe przetransferowanie oraz przygotowanie danych do późniejszego wyświetlenia jako rendering 3D w czasie rzeczywistym. Unity opracowuje również serię wtyczek API dla innych aplikacji do projektowania, umożliwiających integrację danych z systemem Reflect.

Do synchronizacji danych BIM/CAD, w celu stworzenia i wyświetlenia współdzielonego renderingu 3D w czasie rzeczywistym w przeglądarkach Unity Reflect, ma wystarczyć jedno kliknięcie. Zmiany wprowadzane w Revicie będą automatycznie synchronizowane i wyświetlane bezpośrednio w przeglądarkach Unity.

Poza tym, dzięki płynnemu łączeniu procesów działających na lokalnym komputerze lub na zdalnym serwerze, system Reflect będzie łączył dane BIM pozyskane od projektantów i inżynierów pracujących nad różnymi branżami w jednym modelu. Oprogramowanie automatycznie zoptymalizuje dane od branżystów i podłączy do modelu w środowisku 3D. Wykonanie tego ręcznie mogło by być trudne i czasochłonne.

Kiedy modele z wszystkich branż zostaną ze sobą połączone, system Reflect stworzy interaktywny rendering 3D, który będzie można przeglądać na dowolnej platformie obsługiwanej przez Unity. Model, który zostanie wyświetlony na różnych urządzeniach, dzięki aktywnemu połączeniu z Revit będzie automatycznie się aktualizował w czasie rzeczywistym w trakcie wprowadzania zmian przez projektantów poszczególnych branż.
Użytkownicy będą mogli przeglądać renderowany model na tej platformie, do której będą mieli dostęp – do wyboru będą urządzenia z iOS, Android, PC, Mac oraz urządzenia AR/VR i inne. Do systemu będzie można podłączyć się zdalnie oraz przeglądać ten sam model na różnych urządzeniach, np. laptop, tablet i okulary VR – równocześnie.

Unity Reflect obsługiwać będzie wiele przeglądarek, umożliwiając dostęp wszystkim zainteresowanym przeglądaniem modelu. Daje to możliwość jednoczesnego połączenia zespołu projektowego, ekipy budowlanej oraz inwestora – bez konieczności posiadania aplikacji projektowych. Dzięki połączeniu na żywo wszyscy podłączeni uczestnicy procesu inwestycyjnego będą mogli dzielić się pomysłami otrzymując natychmiastową informację zwrotną, projektanci wprowadzą zmiany, a system od Unity zaktualizuje rendering i wyświetli poprawki u wszystkich odbiorców.

Producent opisanego programu zakłada, iż pomoże on usprawnić proces inwestycyjny dzięki temu, że jego uczestnicy będą w stanie przejrzyście i jednocześnie wizualizować projekty, zarówno podczas projektowania jak i w terenie, używając rozszerzonej rzeczywistości. Pozwoli to na szybszą identyfikację błędów, nim będą mogły stać się one spowalniającymi problemami, zmniejszy czas przestoju między rewizjami i spotkaniami – co pomoże w szybszym dojściu do konsensusu pomiędzy uczestnikami procesu, a w konsekwencji doprowadzi do redukcji kosztów.

Oprogramowanie Unity Reflect ma być dostępne już jesienią 2019 r.

autor: Sławomir Walewski | PROCAD SA
źróła: Autodesk, Unity

Zamknij