| | |Menu główne

Pierwszy projekt w V-Ray for Revit. Materiały (część 2)

W części pierwszej przybliżyliśmy sposób instalacji i konfiguracji silnika renderującego V-ray dedykowanego dla użytkowników Revit. Tym razem zapoznamy się z przeglądarką materiałów – Material Browser dostępną w V-Ray for Revit.

Materiały.

Na wstępie otwieramy przykładową scenę w Revit. Zazwyczaj możemy ją znaleźć w C:\Program Files\Autodesk\(Revit Version)\Samples\rac_basic_sample_project.rvt Warto być zaopatrzonym w dodatkową bibliotekę materiałów: http://www.chaosgroup.com/en/2/downloads.html?s=v-ray-materials.

Przeglądarka materiałów V-Ray Material Browser. 

Kiedy rozpoczynamy renderowanie, silnik renderujący V-Ray automatycznie konwertuje materiały z biblioteki Revit na kompatybilne z V-Ray. Aby uruchomić Material Browser, który umożliwia nam dostęp do zaawansowanych ustawień, należy kliknąć przycisk Material Browser znajdujący się na pasku narzędzi V-Ray Toolbar.

MaterialBrowser Toolabar

W otwartym oknie możemy przyporządkować nowe materiały V-Ray do odpowadających materiałów w Revit. Poniższa lista przedstawia materiały użyte w scenie, a przy użyciu filtra, możemy łatwo znaleźć ten, którego aktualnie szukamy.

MaterialBrowser_stock

Możemy zdefiniować sposobów wyświetlania: Autogen, VRayMaterial, DiffuseTexture, oraz Color.

Options

AutoGen czyli materiały generowane automatycznie powstają poprzez konwersję Revit Material na V-Ray Material. Aby zobaczyć działanie AutoGen, wystarczy kliknąć „Render with V-Ray”.

AutogenRender

V-Ray Material używamy do zastąpienia materiału Revit. Zamieniamy standardową trawę na teksturę o wyższej jakości.

GrassFilter

Rozwijamy menu i zmieniamy na VRayMaterial.

switchtoVRayMaterial

Rozwijamy wybór parametrów i  na polu Material Name poprzez  ikonę V-Ray (V) wybieramy teksturę grass .vrmaterial

VRmatlDropdownParametrs

Obraz jest w dość dużej skali więc ustawiamy długość i szerokość na 40′ i dowolny kąt obrotu.

Final Settings.grass

Mając ustawione parametry tekstury możemy rozpocząć testowy render.

NewGrass

Diffuse Texture.

Aby przedstawić działanie tekstur wypełniających – Diffuse Texture, możemy użyć tekstury dachu. Otwieramy ponownie przeglądarkę Material Browser i wybieramy „Metal Standing Seam” a po rozwinięciu menu, wybieramy wariant DiffuseTexture. Diffuse Texture zachowuje się podobnie do VRayMaterial. Nie ma jednak możliwości zmiany parametrów obicia i refrakcji.

RoofDiffuseTetureStart

Wybieramy materiał z katalogu Autodesk Shared Texture Library: Thermal_Moisture.Roof.Tiles.Spanish.Brown.Colour.png

roofTexture

Jak poprzednio, zwiększamy skalę do wymiarów około 4’ x 4’

RoofingFinal

Śmiało możemy renderować ponownie. Jak widzimy, bardzo łatwo możemy uzyskać render dużo lepszej jakości i lepszym wyglądzie, bez konieczności rezygnowania ze standardowych materiałów Revit.

RoofMaterialRender

Kolor

Ostatnia opcja to sposób na schematyczne podkreślenie poszczególnych elementów. Dzięki V-Ray RT aktualizujemy schemat kolorystyczny, który w czasie rzeczywistym zmienia sie w oknie podglądu.

Na próbę zmieniamy kolor dachu na niebieski.
Wracamy do Materiał Browser, rozwijamy menu i zmieniamy sortowanie na Color i wybieramy niebieski.

RoofCOlor_v02

Testowy Render

BLueRoof

Override Material

Druga zakładka w V-Ray Material Browser to Overrite Materials. Pozwala ona na edycję nieprzeźroczystych i transparentnych materiałów w scenie. Przetestujmy ją.

Override materials basic

W Material Browser  wchodzimy w dolną zakładkę Override Materials. Włączamy obie opcję Transparent i Opaque Material Overrides.

simple Ovveride

Ustawmy transparentnośc na jasny niebieski z dużym poziomem przenikania światła i dużą refleksyjnością.

GreyRender

Po wyrenderowaniu widzimy prosty obrazek koncepcyjny pokazujący oświetlenie sceny.

Funkcja Override w renderingu koncepcyjnym – Diagrammatic Materials.

Override działa również dla materiałów V-Ray. V-Ray for Revit posiada listę schematycznych materiałow do szybkiego wyrenderowania koncepcji jako makiety. Pliki materiałów schematycznych zwyczajowo zapisane są w C:\Program Files\Chaos Group\V-Ray\Revit 2016 for Windows\content\Materials\Diagrammatic.

Ovveride Materials

Wybieramy transparentny plastik i płytę wiórową. Zmieniamy jeszcze widok i jakość na wyższą, a po wyrenderowaniu uzyskujemy widok makiety.

ChipboardRender

Instrukcja przygotowana przez Chaos Group znajduje się na:  http://docs.chaosgroup.com/display/VRAYREVIT/V-Ray+for+Revit+QuickStart+-+Materials

Zamknij