Analizy intensywności promieniowania słonecznego w Revit – Biuletyn Revit 01/2015

PROCAD SA

Witamy serdecznie w Nowym Roku i styczniowej edycji Biuletynu Revit.

Narzędzia analiz w Autodesk Revit dają użytkownikowi możliwość zbudowania modeli analitycznych, energetycznych, pozwalają prześledzić ścieżkę słońca, ale o analizie padania promieni słonecznych na elewację jeszcze nie pisaliśmy. Do tej pory podobne analizy pozwalały wykonywać Projekt Vasari oraz zapomniany już Autodesk Ecotect Analysis. W dzisiejszym numerze poznamy dodatek do Revita pozwalający na analizy brył budynków właśnie pod kątem docierającego do nich promieniowania słonecznego.

Solar Analysis for Autodesk Revit, bo o nim mowa, jest dostępny na Autodesk Labs pod tym adresem jako bezpłatny add-in. Jego główne zadanie to stworzenie graficznej analizy dystrybucji promieniowania słonecznego na ścianach brył koncepcyjnych, o których pisaliśmy ostatnio na łamach naszego biuletynu patrz numer 11 z 2014r. Add-in uwzględnia położenie obiektów bliskich od analizowanej bryły, takich jak drzewa, inne budynki lub ich części. Zasada działania Solar Analysis jest bardzo prosta. Po ustawieniu lokalizacji projektu, stworzeniu Rodzin Brył Koncepcyjnych oraz Brył Lokalnych i włączeniu ścieżki słońca, przechodzimy do skonfigurowania omawianego narzędzia i wykonania obliczeń na wybranych lub wszystkich ściankach Bryły Koncepcyjnej. Po zainstalowaniu, Add-in znajdziemy w karcie Analizy, zaraz obok analizy energetycznej budynku.

Rys 1. Panel Solar Analysis (po lewej) , główne okno ustawień Analiz Promieniowania Słonecznego ( po prawej)

Solar Analysis wykonuje analizy dla określonego momentu w czasie, całego dnia lub kilku dni w zależności od ustawień użytkownika. Te ustawienia są powiązane z położeniem słońca w Revit. Sposób przedstawienia analizy może być gradientem, zestawem markerów z tekstem, wektorów z tekstem, wykresów z tekstem oraz jako deformowana powierzchnia. Każde z tych ustawień to osobna legenda przypisywana do widoku jako jego kolejna Właściwość. Legendy mogą być edytowane lub tworzone zupełnie od podstaw.

Rys 2. Ustawienia sposobu wyświetlania analiz i zarządzania stylami legend

Omawiane narzędzie wykorzystuje matematyczny model Perez-All Weather Sky opisujący dystrybucję oświetlenia na nieboskłonie. Metoda ta jest uznawana przez NREL (National Renewable Energy Labolatory). Solar Analysis daje możliwość wyboru metody obliczeń: uproszczoną (Perez Cumulative Sky) oraz dokładniejszą, ale zarazem wolniejszą (Perez Surface Analysis). Można przyjąć, że metody uproszczonej będziemy używać w analizach urbanistycznych, a szczegółowej dla wybranych części budynków. Dla skrócenia czasu oczekiwania na wynik obliczeń wprowadzono suwak zmieniający rozdzielczość siatki wykorzystywanej do obliczeń. Im niższa rozdzielczość, tym szybszy, ale i mniej dokładny wynik obliczeń.

Rys 3. Przykład analizy urbanistycznej z wyświetlanymi wartościami uśrednionymi (tryb AVERAGE)
Rys 4. Przykład analizy urbanistycznej z osiągniętymi wartościami najwyższymi podczas obliczeń (tryb PEAK)

O ile analizy wzajemnego przesłaniania się budynków, zacieniania działek sąsiednich, wskazania tych części elewacji, które wystawione są najbardziej na działanie słońca, nie stanowią na dzień dzisiejszy niczego przełomowego, o tyle narzędzie to może być używane do projektowania lub analizowania kształtu elewacji w budynkach. Solar Analysis for Autodesk Revit będzie szczególnie użyteczny przy wyznaczaniu głównych gabarytów żaluzji słonecznych czy przegród, które osłonią elewację przed nadmierną ekspozycją na słońce. Poniżej dwa przykłady zastosowania omawianego narzędzia w kształtowaniu elewacji. W obydwu użyliśmy Rodzin Brył Koncepcyjnych tak, aby zamodelowane komponenty zostały „zauważone” przez program i zostały uwzględnione w obliczeniach. Analizy wykonamy na silnie nasłonecznionej przeszklonej ścianie budynku wysokościowego.

Rys 5.Ściana poddawana szczegółowej analizie (po lewej), żaluzje o regulowanym kącie obrotu (w środku), markiza o zmiennym kształcie (po prawej)

Żaluzje słoneczne o regulowanym kącie obrotu.

Poniżej 2 widoki-warianty ułożenia lameli żaluzji. W tym wypadku używamy wykresu z markerami i zmieniając kąt nachylenia lameli analizujemy wyniki. Jak widać są one podobne, ale przy dokładnym odczytaniu wartości z markerów widać drobne różnice. Zakładamy zatem, że kąt nachylenia żaluzji w analizowanym przypadku nie będzie miał większego znaczenia.

Rys 6. Dwie analizy przy użyciu markerów gdy lamele żaluzji ustawione są pod kątem -45stopni oraz 45stopni.

Markiza o zmiennym kształcie

Ta rodzina została stworzona również jako Bryła Koncepcyjna, ale pozwala na swobodne zmiany długości wsporników, przez co staje się użyteczna przy szybkich zmianach geometrycznych wynikających z różnych długości wsporników. Tutaj analizujemy 3 przypadki: markiza o równych wspornikach, markiza ze wspornikami o różnych długościach oraz markiza z dodatkowo opuszczanym bokiem.

Rys 7. Różne konfiguracje markiz na elewacji – analiza gradientowa z siatką

Solar Analysis for Autodesk Revit wydaje sie ciekawym rozwiązaniem dla tych z Państwa, którzy kładą duży nacisk na wstępne analizy projektu. Dzięki omawianemu Add-inowi lista narzędzi do analiz w Revit została wzbogacona o przemyślane i użyteczne rozwiązanie, o dużym spektrum zastosowań – począwszy od analiz urbanistycznych, a na bardzo szczegółowych , takich jak ustawienie żaluzji zewnętrznych na elewacji budynku, skończywszy.

To już wszystko w dzisiejszym Biuletynie Revit – dziękuję za uwagę, poświęcony czas i tradycyjnie zapraszam na kolejną odsłonę Biuletynu już w lutym.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.