Spotkanie „po latach” Nowości 2017 – Biuletyn Revit 1-2/2017

PROCAD SA

Witamy ponownie w pierwszym tegorocznym (podwójnym) numerze Biuletynu Revit. Niniejszy tekst jest powrotem do dobrej tradycji, jaką było comiesięczne „spotkanie” w ramach Biuletynu. W dalszym ciągu chcemy dzielić się z Państwem informacjami oraz ciekawostkami dotyczącymi oprogramowania Revit, skupiając się głównie na branży architektonicznej oraz konstrukcyjnej. Wraz z Biuletynami dotyczącymi oprogramowania Autodesk Revit MEP oraz Advance Steel chcielibyśmy przekazać wielobranżową wiedzę na temat wykorzystywanego przez Państwa oprogramowania.

Oprogramowanie Autodesk Revit do wersji 2016 było dostępne w 5 wersjach: LT, Architecture, Structure, MEP oraz pełna wersja nazwana Autodesk Revit. Od wersji 2017 producent oferuje wyłącznie dwie wersje programu: Revit LT oraz Autodesk Revit (bez podziału na branże). Oznacza to tylko tyle, iż zarówno architekt, konstruktor jak i projektant instalacji używają tego samego narzędzia. To spore ułatwienie w komunikacji międzybranżowej.

Jednak wycofanie branżowych wersji programu nie jest jedyną zmianą wprowadzoną w wersji 2017. Postaram się przybliżyć Państwu nowości w wersji 2017, głównie te dotyczące zagadnień architektonicznych.

WSKAZYWANIE GŁĘBOKOŚCI

Funkcja wskazywanie głębokości umożliwia uzyskanie efektu głębi w widokach elewacyjnych i przekrojach. Jest to możliwe dzięki wygaszaniu obiektów położonych w dalszej odległości od płaszczyzny frontowej widoku.

Włączenie głębokości widoku oraz edycja ustawień związanych z tą funkcją znajduje się w oknie „Opcje wyświetlania grafiki”. Opcja przyciemnianie położenia początku/końca: decydujemy, w którym miejscu w stosunku do głębokości widoku, rozpocznie się wygaszanie elementów w widoku (w poniższym przykładzie to 40% głębokości), oraz w którym miejscu się zakończy (90% głębokości). Tłumienie graniczne – ustawiamy z jaką intensywnością będą wyświetlane obiekty w miejscu końca wygaszania (w przykładzie to 0% – całkowite wygaszenie):

Rys.1 – Okno „Opcje wyświetlania grafiki” i ustawienia głębokości
Rys.1 – Okno „Opcje wyświetlania grafiki” i ustawienia głębokości

SZKICOWANIE PORĘCZY PODRZĘDNYCH

Teraz można szkicować poręcze na górnych powierzchniach podłóg, płyt stropowych, krawędziach płyt stropowych, ścianach i dachach. Wystarczy podczas szkicowania ścieżki poręczy wskazać któryś z wymienionych powyżej obiektów jako nowy obiekt nadrzędny. Tralki i poręcze dostosowują się do nachylenia nieregularnych powierzchni.

Rys.4 – Szkicowanie ścieżki poręczy, wskazanie obiektu nadrzędnego oraz zamodelowana poręcz

DODAWANIE PODKATEGORII DO PŁASZCZYZNY

Do płaszczyzny odniesienia można teraz dodać podkategorię, aby sterować ustawieniami widoczności i grafiki. Można przypisać różne szerokości linii, kolory linii i wzory linii do różnych podkategorii (podkategorie są dodawane w stylach obiektów). Nowe podkategorie płaszczyzn odniesienia można dodać zarówno w projekcie, jak i w rodzinie – podczas wczytania do projektu rodziny z nowymi podkategoriami zostaną one automatycznie dodane do podkategorii w projekcie.

Rys.5 – Nowe podkategorie płaszczyzn odniesienia dodane do projektu

ULEPSZENIA TEKSTU

W wersji 2017 edytor tekstu został udoskonalony oraz rozbudowany o nowe możliwości. Obecnie możliwe jest m.in.:

  • zawijanie, skalowanie i przewijanie tekstu zgodnie z oczekiwaniami
  • powiększanie i panoramowanie podczas edytowania notatki tekstowej
  • wprowadzanie nienumerowanego lub niepunktowanego tekstu w listach (kombinacja klawiszy Shift + Enter)
  • wyświetlanie tła nieprzezroczystego i obramowania podczas edycji notatki.
  • tworzenie wielopoziomowych list oraz ich modyfikacja m.in. przez zmiany wcięcia
Rys.6 – Narzędzia edycji tekstu i sformatowany tekst w wersji 2017
Rys.7 – dla porównania narzędzia edycji tekstu i sformatowany tekst w wersji 2016

Na tym kończymy skrócony przegląd nowych funkcji Revita. Oczywiście nowa wersja programu Autodesk Revit zawiera o wiele więcej nowych funkcjonalości – w tym wydaniu biuletynu zostało przedstawione tylko kilka wybranych funkcji. Nowości pojawiają się nie tylko w wersji rocznikowej 2017, lecz również w wersjach oznaczonych 2017.1 i 2017.2. Pełną listę nowych funkcji dla każdej z wersji można zobaczyć np. poprzez plik pomocy lub zakładkę „Co nowego”:

Rys.8 – informacje o nowościach w wybranych wersjach programu Autodesk Revit

Pozostałe nowości opiszemy szerzej w następnych numerach Biuletynu Revit, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.