Przeglądarka plików CAD i BIM: step, dwg, rvt, ifc, fbx, 3ds i inne

PROCAD SA

Bardzo często projektanci zastanawiają się nad możliwością przekazania lub pokazania projektu odbiorcy. Często odbiorca nie jest wyposażony w specjalistyczne programy do projektowania 3D lub 2D. W jaki sposób można pokazać projekt lub jego fragmenty?

I do tego bez konieczności ich konwertowania np. do formatu pdf, jpg lub innych?

Okazuje się, że ten problem można bardzo łatwo rozwiązać. Od kilku lat Autodesk udostępnia przeglądarkę plików CAD i BIM.
Przeglądarka jest dostępna pod adresem https://viewer.autodesk.com. Narzędzia on-line nie wymagają jakiekolwiek instalacji, są niezależne od systemu operacyjnego. Z przeglądarki można korzystać na urządzeniach stacjonarnych lub mobilnych z dostępem do Internetu.

Użytkownik zakłada bezpłatne konto, a następnie przeciąga pliki do okna przeglądarki,. Mogą to być pliki 2D lub 3D. Oprócz podstawowych formatów CAD (dwg, dxf), dostępne są również formaty BIM (rvt, ifc) oraz 3D (fbx, 3ds). Lista obsługiwanych formatów plików jest imponująca:

Obsługa i przeglądanie modelu jest proste i intuicyjne. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy (np. z programu Revit), aby oglądać model. Przeglądarka pozwala na obsługę warstw, odczytywanie właściwości oraz cech obiektów, pomiary odległości, powierzchni, kątów, itp.

Obsługa nawet skomplikowanych modeli 3D jest bardzo prosta, a przeglądanie jest szybkie i intuicyjne również dla niedoświadczonych użytkowników programów do projektowania.

Przeglądarka pozwala na korzystanie z plików i modeli projektowych na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu i przeglądarką www. Dzięki temu pliki można udostępniać i otwierać na tabletach, smartfonach, w systemach Windows, Linuks, Android, macOS. Uproszczony interfejs aplikacji maksymalnie ułatwia każdemu użytkownikowi analizę modeli projektowych.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.