SOFISTiK BIM TOOLS – Biuletyn Revit 02/2014

PROCAD SA

W tym numerze kontynuujemy temat: „Revit nie tylko dla architektów”. Dzisiaj omówię drugi zestaw narzędzi dla konstruktorów, którym jest BiMTOOLS (SOFiSTiK AG, Oberschleissheim, Germany).
BiMTOOLS to zestaw narzędzi dla Revit 2014 i Revit Structure 2014, których zadaniem jest wspomaganie tworzenia dokumentacji szalunkowej konstrukcji budowlanych. Możliwości tych dodatkowych narzędzi przyspieszają „produkcję” dokumentacji nawet do 50%.

Tą aplikację można pobrać ze strony Revit APP’s po wcześniejszym zalogowaniu się. Dostępna jest w trzech wersjach językowych: niemieckiej, angielskiej i francuskiej.

Link do pobrania:
http://apps.exchange.autodesk.com/RVT/en/Detail/Index?id=appstore.exchange.autodesk.com%3asofistikbimtools201464bit%3aen
Po zainstalowaniu aplikacji, w interfejsie Revita pojawia się dodatkowa paleta narzędzi o nazwie BiMTOOLS.

Możliwości BiMTOOLS :

1. Change Font (Zmień Czcionkę)

To narzędzie służy do szybkiej zmiany właściwości czcionki w każdej kategorii opisu zawierającej tekst (notatki, wymiary, etykiety ścian, etykiety ram konstrukcyjnych itd.) w zakresie całego projektu revitowego. Używając zaawansowanych filtrów można zmieniać opisy według wybranych właściwości (typ czcionki, wielkość czcionki, współczynnik szerokości, pogrubienie, kursywa, podkreślenie tekstu i obramowanie).

Rys.1. Ustawienia filtra zmian

2. Read out of Coordinates (Odczytaj Koordynaty)

Narzędzie to tworzy listę koordynatów punktów wstawienia na podstawie współrzędnych „specjalnej rodziny BiMTOOLS”. Lista ta może być wyeksportowana do programu Microsoft Excel.

Rys.2. Lista koordynatów

3. Section Views (Kład Elementu)

Narzędzie to generuje widoki przekroju (kłady) dowolnego elementu w programie Revit, niezależnie od jego zorientowania w układzie XYZ projektu. Widoki powstają tylko dla obiektów 3D i wymaga to tylko dwóch „kliknięć”.

4. Positioning (Pozycje Elementów)

Za pomocą tego narzędzia można zastosować numer pozycji do elementów z tej samej kategorii. Możliwe jest wybranie prefiksu dla każdej kategorii i określenie kolejności numeracji. Rodzaj pozycjonowania jest bardzo elastyczny i może dodatkowo zawierać informacje o poziomie wstawienia.

Rys.3. Ustawienia pozycjonowania elementów w modelu

5. Family Generator (Generator Rodzin)

Bardzo proste w obsłudze narzędzie służące do tworzenia rodzin słupów konstrukcyjnych, ram konstrukcyjnych, profili oraz widoków detali. Generator ten tworzy przekroje stalowe, a jedynym zadaniem użytkownika jest wpisanie odpowiednich wartości w czytelnie opisane pola.

Rys.4. Generator rodzin

6. Dimensioning (Wymiarowanie)

Za pomocą tego narzędzia w bardzo szybki sposób można zwymiarować widoki rzutów, przekrojów itp. Elastyczny sposób ustawienia wymiarowania konkretnych elementów oraz ustawienie kilku łańcuchów wymiarowych jednocześnie pozwala na zdefiniowanie różnych stylów, które w szybki sposób można użyć w projekcie.

Rys.5. Definicja stylów wymiarowych

7. Tag Elements (Opisz Elementy)

Narzędzie podobne do revitowego „oznacz wszystko”. Z tą różnicą, że posiada szereg ustawień, dzięki którym użytkownik może zdefiniować opisywanie elementów nie tylko w danym widoku, ale i w całym projekcie. Pojedynczych kategorii lub wielu kategorii. Elementów znajdujących się tylko na poziomie opisywania, jak również tych z podrysu.

Rys.6. Ustawienia opisywania elementów

8. Atitudes of Openings (Wysokość Otworów)

Narzędzie to oblicza i oznacza rzędne dolnej i górnej krawędzi otworów. Wartości te mogą się odwoływać do różnych układów współrzędnych w projekcie.

9. Formwork Area (Powierzchnia Szalowania)

Narzędzie pozwalające zliczyć powierzchnię szalowania dowolnego zaznaczonego elementu. Ustawienia pozwalają na ominięcie lub uwzględnianie otworów w zależności od wielkości w różnych rodzajach obiektów.

Więcej ciekawych tematów, pytań i rozwiązań w zakresie Revit Architecture na naszym Forum PROCAD pod adresem: http://forum.procad.pl/index.php. Zapraszamy do lektury.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.